Dobrý den,
chtěla bych požádat o názor a radu, jak dále postupovat. Je mi 32 let a mám roztroušenou sklerózu, partnerovi je 35 let a je zdravý. Již 10 let se neúspěšně snažíme o založení rodiny.
Pětkrát jsem potratila (4x přirozené početí a 1x po IVF s preimplantačním genetickým vyšetřením), jedenkrát jsem měla po IVF mimoděložní těhotenství a jedenkrát biochemické těhotenství. Máme kompletně vyšetřenou genetiku (já, partner i potracené plody), bez zjištěné patologie. V posledních třech těhotenstvích jsem si píchala Fraxiparine, užívala Medrol i Utrogestan. V posledním těhotenství i intralipid a Dexamed. Stejně bez úspěchu.
K potratu vždy dojde až v 11.-13. týdnu. Jediný problém se zjistil na reprodukční imunologii a to zvýšené NK buňky proti trofoblastu. Nasazenou léčbou se ale tento problém nepodařilo odstranit. Chtěla bych se proto zeptat, zda existují ještě jiné možnosti úpravy NK buněk. Klidně nadstandardní, neobvyklé, ráda si připlatím. Máme ještě jedno poslední kryokonzervované embryo a poslední pokus, který mi neurologové kvůli mému onemocnění dovolí. Udělala bych cokoli, abych mohla sama odnosit geneticky vlastní a partnerovo dítě. Přece není možné, že dnešní medicína neumí odstranit problém NK buněk.
Předem velmi děkuji za odpověď.
Jana
Dobrý den, paní Jano,
úspěšnost transferu závisí jen od kvality embrya. Embryo od pátého dne vývoje produkuje svoji imunosupresi a pokud toto nefunguje, léčba medrolem, intralipidy… je neúčinná. Pokud by byla, tak proč stejnou léčbu nepoužijí například po transplantaci orgánů??
Stejně i PGT jen vyřadí špatná embrya, ale pokud se vyšetřují nehatchující blastocysty, spíše to embrya poškodí. Já doporučuji vyšetřovat jen hatchující blastocysty. Ty, které jsou geneticky bez chyby, se uchytí asi v 80 % případů. Přesto 20 % embryí s PGT-A se potrácí.
PS: Radím udělat transfer v přirozeném cyklu jen s podporou gestagenů. Pokud je embryo kvalitní – poroste.
Hodně štěstí!
prim. MUDr. Pavel Texl
vedoucí lékař a ředitel sanatoria