Dodržování zásad zdravého životního stylu vám může výrazně pomoci nejen při samotném početí, ale i v průběhu těhotenství.
Rady a tipy pro ženy
- Jezte vyváženou stravu – nedostatečný příjem základních živin by mohl oslabit jak váš organismus, tak váš imunitní systém. Pestrá a vyvážená strava je základ. Těhotné ženy by v žádném případě neměly držet drastické diety. Je dobré omezit konzumaci potravin s vysokým obsahem vitamínu A, jehož zvýšený přísun může mít negativní vliv na vývoj plodu. Naopak zvyšte příjem vitamínu D, který je důležitým činitelem při vstřebávání vápníku.
- Cvičte s mírou – doporučujeme svižné procházky a cvičení na posílení zad, hýždí, břicha a svalů pánevního dna. Vyhněte se namáhavému cvičení, rovněž cvikům, které vám způsobují bolest. Všechna cvičení konzultujte se svým lékařem
- Pijte hodně vody – nejlépe 10 až 12 sklenic denně. Mějte po ruce láhev s vodou a pijte po malých doušcích v průběhu celého dne.
- Vyhněte se velkému množství kofeinu – snažte se omezit příjem čaje a kávy na dva, maximálně tři šálky denně. Pamatujte, že kofein je také v čokoládě, Coca-cole a dalších potravinách či nápojích.
- Přestaňte kouřit – nebo alespoň omezte kouření. Existuje přímá souvislost mezi kouřením a neplodností. Zbavte se tohoto nebezpečného návyku.
- Snížte spotřebu alkoholu – pití nad míru je škodlivé pro vás i vaše nenarozené dítě. Pro těhotnou ženu není stanovena žádná bezpečná hranice. Je lepší se úplně vyhnout konzumaci alkoholických nápojů. V žádném případě by pak konzumace alkoholu neměla přesáhnout dvě sklenice vína či piva denně.
- Užívání veškerých léků nebo potravinových doplňků prodiskutujte s lékařem – relativně bezpečné by mělo být užití paracetamolu pro úlevu od bolesti a horečky. Lékům založeným na bázi aspirinu se vyhněte – mohou přispět ke krvácení. Dříve, než budete užívat antibiotika, poraďte se se svým lékařem.
- Chraňte se před infekcí – ujistěte se, že veškeré maso, vejce a ryby jsou dobře uvařené a ohřívané pokrmy dobře prohřáté. Vyhněte se nepasterizovaným potravinám, včetně některých druhů měkkých sýrů, paštik a také produktům obsahujícím syrová vejce (majonézy, saláty). Pořádně omývejte ovoce a zeleninu. Při zahradničení požívejte rukavice. Vyhněte se zvířecím výkalům, zejména kočičím, kvůli rizik nákazy toxoplazmózou. Umývejte si ruce po kontaktu se zvířaty.
- Vyhněte se chemikáliím – držte se dál od rozpouštědel, barev, atd. Nezdržujte se v místnostech, kde byly použity postřiky proti plísni, atd…
- Vyhněte se přehřátí – i když jste ráda navštěvovala sauny a lázně, v těhotenství vám může přehřátí způsobit vážné problémy.
- Užívejte kyselinu listovou – podporuje zdravý růst buněk v prvních týdnech těhotenství, čímž se snižuje výskyt vrozených vad. Doporučujeme užívat dvě 500mcg tablety denně po dobu alespoň jednoho měsíce před početím a pokračovat nejméně do dvanáctého týdne těhotenství.
Rady a tipy pro muže
- Jezte pestrou stravu a mějte dost pohybu – mužská spermie se vyvíjí téměř tři měsíce. Jakékoliv špatné návyky mohou na dlouhou dobu ovlivnit kvalitu vašich spermií.
- Vyhýbejte se chemickým látkám a toxinům v životním prostředí jako jsou barvy, lepidla, tiskařské barvy a pesticidy.
- Přestaňte kouřit – tabák a marihuana jsou zvlášt škodlivé pro vyvíjející se spermie.
- Než začnete užívat léky, poraďte se se svým lékařem – některé léky mohou snížit nebo eliminovat produkci spermií. Léky běžně užívané na potlačení vysokého krevního tlaku nebo na léčbu peptických vředů můžou snížit počet spermií. Preparáty užívané na koliky a anabolické steroidy mohou krátkodobě způsobit úplnou absenci spermií. Při užívání chemoterapeutických léků může dojít k trvalému narušení produkce spermií.
Pokud máte zájem o další informace, objednejte se zdarma na nezávaznou konzultaci s odborníkem na plodnost na 549 523 258, e-mailem na koordinatorka@sanatoriumhelios.cz, nebo pomocí kontaktního formuláře. Rádi se vás ujmeme.