Dobrý den,
obracím se na Vás s dotazem ohledně spermiogramu. S manželem se pokoušíme 2 roky o dítě, mně je 40 let, manželovi 38, oba bezdětní. Manžel podstoupil test frangmentace DNA na dvou klinikách. Na té první mu řekli, že je v podstatě neplodný a doporučili darované spermie. Zkusili jsme jinou kliniku, výsledek po půl roce skoro stejný, ale reakce lékařů byla taková, že výsledek je úplně v pohodě a dá se obejít metodou PICSI a MACS. Jsme bezradní, protože nevíme, komu tedy věřit a vzhledem k mému věku si teď můžeme dovolit pouze jeden pokus. Přikládám výsledky testu. Chtěla bych Vás požádat o Váš názor. Předem děkuji.
Zkapalnění: normální
Viskozita: normální
Objem: 5,0
PH: 7,8
Agregace: ne
Aglutinace: ne
Koncentrace spermií: 112
Celkový počet spermií: 560
Celkový pohyb:61,7
Progresivní pohyb: 53,8
Podíl normálních spermií: 0,5
Patologie hlavičky spermie: 99,5
Patologie krčku a střední část: 25
Patologie bičíku: 8,2
Leona
Dobrý den, paní Leono,
výsledky spermiogramu jsou v parametru koncentrace i pohybu spermií v pořádku. Problém mohou být morfologicky abnormální spermie, kterých bylo nalezeno 99,5%. Nepíšete, jaké jsou hodnoty fragmentace. Záleží na použitých metodách, ale zpravidla se bere jako norma méně než 30% fragmentovaných spermií. Pokud je hodnota patologická, pak je na místě volit PICSI+MACS.
Ještě si neodpustím poznámku k vhodnému postupu při stimulaci. Doporučuji použít Diphereline 0,1 + Menopur (Pergoveris) v krátkém protokolu. Co je ale nejdůležitější je pravidelná kontrola reakce vaječníků na stimulaci, tzn. min. 5., 8., 11. den kontrolní UTZ + odběry krve na FSH, LH a E2. Podle výsledků pokračovat dál. Stimulace by měla trvat min. 12 dní, tedy odběr vajíček nejdříve 14. den od první injekce FSH.
Hodně štěstí
prim. MUDr. Pavel Texl