Vyšetření ženy je náročnější a vyžaduje více času.
K odhalení možných příčin neplodnosti je nezbytná celková zdravotní anamnéza. Dotazy se mohou týkat dřívějších operací, těhotenství, přerušení těhotenství a pánevních či vaginálních infekcí. Důležité jsou také dotazy týkající se průběhu vaší menstruace – kdy jste začala menstruovat, jak často menstruujete, je-li menstruace bolestivá, apod.
Mezi vstupní vyšetření patří hormonální profil, test přítomnosti autoprotilátek a další imunologická vyšetření včetně buněčné imunity, test na celiakii, případně genetické vyšetření – karyotyp. Za příplatek nabízíme stanovení hladiny antimulleriánského hormonu. Veškerá tato vyšetření se provádí z jednoho odběru krve.
Celkové vyšetření může být klíčem k odhalení problémů s neplodností. Už z fyzických vyšetření může lékař vyslovit podezření na některé hormonální poruchy. Gynekologickým vyšetřením lze v malé pánvi odhalit ovariální cysty, myomy, následky prodělaných pánevních infekcí či rozsáhlou endometriózu.
Kultivace z pochvy a děložního hrdla mohou odhalit infekce, které negativně ovlivňují reprodukční procesy.
Bazální teplota se měří po 6hodinovém nočním klidu a je ovlivněná produkcí hormonu progesteronu. Ten je produkován žlutým tělískem vzniklým z folikulu po ovulaci a svým působením na centra regulující teplotu v mozku zvyšuje bazální tělesnou teplotu.
Zvýšení bazální teploty o 0,3ºC oproti průměru tří předcházejících dnů se považuje za průkaz ovulace.
V lékárnách a drogeriích si můžete koupit ovulační testy, které detekují přítomnost luteinizačního hormonu (LH) v moči. Ovulace probíhá 24-38 hod. následně po vzestupu hladiny LH. Tak můžete optimálně časovat pohlavní styk.
Dalším možným vyšetřením je tzv. Postkoitální test (PCT) – provádí se několik hodin po pohlavním styku. Vyšetřuje se počet a pohyblivost spermií v hlenu z děložního hrdla a klenby.