Vyberte stránku

Psychologická poradna

V Sanatoriu Helios poskytujeme pacientům komplexní péči, od března 2017 k ní patří další nadstandardní součást, ambulance psychologa. V příjemném, ale především diskrétním a bezpečném prostředí této kanceláře se klientům naší kliniky i všem ostatním zájemcům věnuje Mgr. Lenka Vildová, psycholožka a terapeutka. 

Lenka Vildová je absolventkou Masarykovy univerzity v Brně a ve své odborné praxi se věnuje převážně psychoterapii dospělých. Je jí blízká oblast zdravotnictví, při výzkumu pracovala například s pacienty a lékaři kardiologie ve Fakultní nemocnici U Svaté Anny v Brně: 

“Při své práci se věnuji ženám a mužům v různých obtížných situacích, které souvisejí jak s problémy se zdravím, tak i s jinými potížemi. K mým klientům patří ti, komu v životě nastala určitá těžká situace. Odborná pomoc psychologa v Sanatoriu Helios není zaměřena pouze na pacienty procházející léčbou IVF, ale je k dispozici všem ve složitých situacích, které něco trápí a potřebují pomoci.

Hlavním bodem mé práce je tedy konzultace pro lepší zvládnutí psychické zátěže.

Mé klienty ke mně přivádějí různé nešťastné situace v životě, složité emoce, obavy, strach, starosti s konflikty ve vztazích, těžký stres, avšak mezi jejich trápení často patří i různé tělesné bolesti a neduhy, u nichž se často jedná o psychosomatickou záležitost.

Jako podpůrnou součást terapie nabízím i techniky relaxace a uvolňovacích cvičení, které jsou zaměřené na tělo. Psychosomatika je obor, o který se zajímám již delší dobu. Stává se například, že člověk je zdravý, ale některé jeho orgány jsou trvale v jakémsi sevření. Kvůli psychickým potížím mají lidé problémy se spánkem, ztrácejí chuť k jídlu, mají problémy se soustředěním, zhoršuje se paměť a člověk je neustále myšlenkami mimo. Protože duše a tělo jsou úzce propojené, lze psychice pomoci skrze speciálně zaměřenou fyzickou aktivitu. Cílem je snížit hladinu napětí, a to jak psychického, tak organického. Při práci klienta s psychologem dochází k uvolňování psychických bloků, snížení hladiny stresových hormonů a cílená relaxační uvolňovací cvičení tento pozitivní účinek umocňují a posouvají dále. 

V Sanatoriu Helios plánujeme uspořádat hned několik skupinových kurzů:

  • Psychologické inspirace ke zlepšení fungování pánevního dna
  • Hodiny relaxace
  • Kraniosakrální masáže pro páry
  • Lekce autogenního tréninku

V budoucnu uvažuji i o otevření terapeutické skupiny pro pacientky procházející léčbou neplodnosti, kde by se mohly scházet v bezpečném prostředí a sdílet svoje starosti, ale zároveň podpořit jedna druhou.

Autogenní trénink je další osvědčená metoda, kterou klientům nabízím. Umožní mimo jiné zklidnit se i ve velmi stresujících situacích, jaké nás v životě potkávají. Tento trénink vychází ze znalostí o vzájemném propojení psychického tlaku, nervové soustavy a svalového napětí. Řadí se mezi techniky relaxace, ale daleko přesahuje možnosti klasické relaxace. Každý, kdo si jej osvojí, jej může využít v každodenním životě, nejen jako důležitého pomocníka při terapii. Můžete se naučit využití cílené relaxace svalů, která při správném postupu vede k dokonalému uvolnění mysli.

Velmi užitečná by mohla být právě pro klientky léčící se prostřednictvím metod asistované reprodukce, pokud by před autogenním tréninkem již prošly nácvikem relaxace.

Proč je podpora psychiky tak důležitá?

Víme, že metabolické procesy, které vznikají při delším stresu, u nás vyvolávají tělesné stavy, jež poškozující náš vlastní imunitní systém. Jsme více náchylní k nemocem, zhoršuje se náš spánek, a jelikož náš sympatikus je stále aktivovaný, nemůžeme se uvolnit, jsme stále podráždění, v napětí, roztržití.

Je to začarovaný kruh, kdy naše tělo reaguje na stav naší psychiky vyplavováním různých látek a hormonů a díky tomu se následně necítíme o nic lépe.”

Terapie směřuje k jistému uvolnění, člověk nabere nový dech.

Je známé, že při velmi silném stresu dochází k takové reakci endokrinního systému, kdy tělo například může odmítnout uhnízdění embrya, protože „ví“, že by těhotenství znamenalo pro tělo další neúměrnou zátěž, kterou by nemuselo ve stresu zvládnout.

Relaxace pomáhá aktivovat parasympatický systém, a tím dostát určitému uvolnění a uklidnění.

Je vhodná pro kohokoli, kdo potřebuje zklidnit, utišit myšlenky, “Vrátit se do tady a teď”, kdo se hůře soustředí, má horší usínání a spánek obecně, koho trápí gastrointestinální potíže.

Při mé terapii jde o „setkání dvou lidí“, kteří jsou si naprosto rovnocenní. Terapeut je expert na proces a klient je expert na obsah – věříme, že klient sám ví, co je pro něj nejlepší, jen například díky životním okolnostem a hlasům jiných lidí někdy nevidí nebo necítí to správné rozhodnutí pro sebe.

Tento princip umožňuje, aby člověk mohl být v kontaktu sám se sebou, rozvíjet své kvality a svůj život tak, aby byl šťastný, aby se mohl osvobodit od mylných představ, předsudků a dalších myšlenek, které ho svazují.

Aby mohl porozumět svému prožívání, emocím, integrovat je, získat větší pocit sebejistoty, možnosti mít život ve vlastních rukou. Schopnost kontaktu se sebou samotným je klíčová, nejdůležitější.

Poslední oblastí mých služeb je koučink. Koučink je oproti terapii jasně zaměřen na konkrétní cíl, kterého chce klient dosáhnout, například rozhodnout se v nějaké věci, zbavit se zlozvyku, nastartovat změnu, získat motivaci, nebo třeba vnést nový úhel pohledu.

Pro naše celkové zdraví, tedy samozřejmě také pro otěhotnění a založení rodiny, obecně prospívá, pokud si najdeme nějaký pravidelný čas pro sebe, svůj vnitřní klid, věnujeme se sobě a tomu, co nás baví. 

Těším se, že si ke mně najdou cestu i další klientky a klienti, pro každého udělám maximum.“