Mgr. Pavlína Svobodová je vedoucí fyzioterapeutka Kliniky tělovýchovného lékařství a rehabilitace ve Fakultní nemocnici u svaté Anny v Brně. Zároveň přednáší na Lékařské fakultě Masarykovy univerzity. Rehabilitační metodu podle Ludmily Mojžíšové se učila u paní Hany Volejníkové, žačky L. Mojžíšové.
V čem jsou rehabilitace podle paní Mojžíšové specifické?
Metoda Ludmily Mojžíšové se věnuje převážně svalovině pánevního dna. Zvýšené napětí ve svalovině dna pánevního se může přenášet i na vejcovody, dělohu a pochvu, které pak nefungují normálně. Důležité také je věnovat se páteři, protože odtud vycházejí nervy mířící k pohlavním orgánům. Úspěšnost otěhotnění po této metodě je asi 33 %. Počítá se ale i s ženami, které se začaly léčit a pak nevydržely cvičit každý den. U těch, které opravdu poctivě cvičí, bude úspěšnost vyšší. Léčená žena se zbavuje i těžkostí jako jsou bolestivé měsíčky, bolesti hlavy, bolesti páteře atd. Mimochodem víte, jak má podle paní Mojžíšové správně vypadat menstruace?
Ne. 🙂
Paní Mojžíšová tvrdila, že křeče a bolesti břicha při menstruaci nejsou normální. Stejně jako špinění a krevní sraženiny před začátkem krvácení. A zkušenosti pacientek to potvrzují. Některé pozorují výrazné změny už u první menstruace po mobilizaci. Občas se jim pak stává, že dojde k malému faux pas, protože si vůbec nevšimnou, že začaly krvácet a místo obvyklého slabého špinění v začátcích se hned dostaví velké množství jasně červené krve.
Jak se provádí mobilizace svalů pánevního dna?
Per rectum, čili přes konečník. Mobilizací rehabilitace začínáme hned po vyšetření. Nejdříve se pacientka svlékne do prádla, položí se na lůžko a několik minut si nahřívá oblast beder lampou s infračerveným teplým světlem. Samotná mobilizace netrvá dlouho. Některé pacientky ji ze začátku považují za nepříjemnou a musím je přesvědčovat, aby ještě chvíli vydržely spolupracovat. Časem si ale zvyknou. Hlavně když zjistí, že je pro ně rehabilitace přínosná. Hned po mobilizaci je možné zjistit, že došlo k odstranění blokád a napětí na problematických místech.
Co následuje pak?
Kromě ošetření svalového dna pánevního se v rámci rehabilitace provádí mobilizace žeber a mobilizace SI skloubení a L páteře. Ovšem nepředstavujte si to jako relaxační masáž, u které usnete. Rehabilitace podle L. Mojžíšové jsou poměrně „akční“ – fyzioterapeut s vámi neustále cvičí, hýbe, otáčí si vás a občas máte pocit, že se vás snaží shodit z lehátka. 🙂 Rehabilitace nebolí a kromě ošetření přes konečník není vůbec nepříjemná. Naopak se spíše stane, že v jejím průběhu pocítíte úlevu z odstranění blokád.
Jaký režim doporučujete po ošetření?
Někteří pacienti se pak cítí jako znovuzrození a nabití energií. Jiní – a těch je více – pociťují únavu jako po namáhavém fyzickém výkonu. Všem pak ale důrazně nedoporučuji, aby seděli. Takže žádný návrat do kanceláře, nebo domů k televizi s nohama nahoře.
Cvičí vaši pacienti?
Ano. Při prvním nebo druhém setkání se naučí několik cviků a masáží, které provádějí každý den. Jedná se o vcelku jednoduché úkony s různým počtem opakování. Náročnost cvičení nespočívá v obtížnosti provedení, ale v tom, že je třeba jej provádět každý den. Vezměte si třeba cvik zadek – paní Mojžíšová byla, co se pojmenování cviků týká, minimalistka. 🙂 Délka stažení svalů by měla být 10 vteřin následovaná 20sekundovým uvolněním. Pokud máte cvik provádět s 20 opakováními, jste na 10 minutách u jednoho cviku. Reálně vám to bude trvat o něco déle. Pokud cviků máte cvičit 6 a více, jste najednou klidně i na hodině. Některé cviky můžete cvičit kdykoliv a kdekoliv, na jiné potřebujete podložku a ležet na zemi, no a již zmíněný zadek se cvičí těsně před spaním. S tím mnoho pacientů ze začátku nepočítá a pak mají problém. Někteří jsou rádi, že si na cvičení najdou čas jen jednou týdně. Ale pro dosažení správného držení těla a posílení svalů je třeba cvičit denně alespoň 6 měsíců.
Pro koho jsou rehabilitace a cvičení podle paní Mojžíšové vhodné?
Vlastně pro všechny. Na našem pracovišti ale rehabilitace provádíme pouze na základě žádanky, kterou vystavuje lékař. Takže pacient musí mít určitou diagnózu. Nejčastěji se o těchto rehabilitacích hovoří v souvislosti s funkční ženskou sterilitou, pod kterou spadá množství potíží jako chybějící nebo nepravidelná menstruace, anovulace, nemožnost donosit plod, potraty, bolesti v oblasti pánve při menstruaci, pohlavním styku, různé gynekologické potíže… Docházejí i těhotné pacientky a pacientky po porodu. Rehabilitace podle L. Mojžíšové se doporučují i mužům při patologickém spermiogramu, jehož hodnotu může negativně ovlivnit zvýšené napětí chámovodů. Mužští pacienti ovšem často mobilizaci svalů pánevního dna nenesou tak statečně jako ženy, což je škoda. Dále se rehabilitace hodí pro pacienty s bolestmi zad, kostrče, s artrózou kyčlí, inkontinencí, zácpou a s dalšími potížemi.
Co když chci na rehabilitace docházet, ale nespadám pod tu „správnou“ diagnózu? Nebo co když mi lékař nebude chtít vystavit žádanku? Jak se vlastně lékaři k rehabilitacím podle paní Mojžíšové staví?
Metoda Ludmily Mojžíšové je od roku 1991 uznaná ministerstvem zdravotnictví jako vhodná léčebná metoda pro funkční ženskou sterilitu. V dnešní době už je jen minimum lékařů vůči této metodě skeptických. Často zastávají názor, že cvičit a rehabilitovat jakoukoliv metodou je prospěšné a rozhodně pacientům nemůže ublížit. No a pak existuje celá řada lékařů, kteří pacientům rehabilitace podle L. Mojžíšové doporučují a aktivně nabízejí. Jak už jsem říkala, metoda paní Mojžíšové je vhodná pro všechny. Jedincům bez potíží může stačit cvičit podle knížky případně podle různých videí, která jsou už teď zdarma volně dostupná na internetu. I když návod od erudovaného fyzioterapeuta je většinou lepší – pacient pak nedělá zbytečné chyby způsobené nesprávným výkladem cviku. Pokud chcete chodit i k fyzioterapeutovi a lékař vám žádanku nechce z nejrůznějších důvodů vystavit, fyzioterapeuta můžete navštívit jako samoplátce. Na našem pracovišti léčíme pacienty pouze s žádankou, ale dobrých fyzioterapeutů, kteří samoplátce akceptují, je celá řada. Cena ošetření většinou začíná na 500 Kč.
Doporučujete také nějak upravit stravu?
Při těchto rehabilitacích neplatí žádné přísné dietetické normy. Samozřejmě je žádoucí racionální strava v takovém množství, aby pacient nepřibíral a pokud má nadváhu, aby trochu zhubnul. Sem tam si ale zahřešit můžete, pokud vám to zdravotní stav dovolí – nic se nemá přehánět. Co ale vyžaduji, je pitný režim. Denně alespoň 2-3 litry neperlivé vody, neslazené minerálky, zeleného nebo bylinného čaje. Existuje dokonce recept na bylinný čaj podle paní Mojžíšové. Dá se teď už bez problémů dohledat na internetu. Těžko říct, jestli je to skutečně její recept, ale obsahuje bylinky, které se obecně považují za prospěšné pro ženské zdraví. Pokud někdo nemá problém s nějakou jeho konkrétní složkou, ať ho klidně vyzkouší.
Jak často a kdy se na rehabilitace chodí?
Ženy chodí v prvním týdnu po menstruaci minimálně 6 měsíců, ale i déle. Čím je pacientka starší a čím déle se snaží otěhotnět, tím později obvykle dochází k nápravě. Muži chodí jednou za měsíc. Ošetření a rehabilitace trvá zpravidla hodinu.
Jsou nějaké sportovní a jiné aktivity, které byste při léčbě nedoporučila? A co je naopak vhodné?
Naprostý základ je naučit se stát rovně bez přenášení váhy pouze na jednu nohu a při sezení nedávat nohu přes nohu. Zní to jednoduše, ale kdo se zkoušel těchto zlozvyků někdy zbavit, vám potvrdí, že to není jen tak. Pak není vhodné dlouho ležet a spát na břiše kvůli prohloubení lordózy.
Nedoporučuji také cvičení náročná na kostrč a oblast pánve – spinning, cyklistika, jízda na koni… I když měla jsem pacientku, vášnivou cyklistku, která denně jezdívala desítky kilometrů. Na mou žádost jízdu na kole omezila, ale dle svých slov nedokázala přestat úplně, měla ten sport opravdu ráda. A otěhotněla za 4 měsíce. Obecně není vhodné se jakkoliv jednostranně namáhat a přepínat. Prostě cvičte zdravě a s mírou. Velmi vhodná je jóga a její druhy jako hot jóga, power jóga a další. Také bych doporučila pilates, bosu, TRX, nebo kruhový trénink. A klidně i posilovnu, ale pouze zlehka nebo s trenérem, aby nedošlo k přetížení jedné nebo více svalových skupin.
Vaše práce je fyzicky a někdy i psychicky náročná. Co je vaší motivací v ní i nadále pokračovat?
Bude to znít jako klišé, ale největší motivací jsou pro mě pacienti samotní. A to nejen pacientky, které se snaží otěhotnět. V tom případě je radost pochopitelně největší… Když se po dlouhých měsících nebo letech podaří s mým přispěním otěhotnět. Ale i pacienti, co ke mně chodí s „obyčejnými bolestmi zad“ mě nesmírně dobíjejí, a to tím, že jim jednoduše moje práce přinese úlevu, zmírnění obtíží.