Dobrý den, chtěli bychom Vás požádat o radu.
Je mi 33 let, s manželem se snažíme o těhotenství již 2 rok. Před 1/2 rokem jsme začali docházet do centra asistované reprodukce. Z vyšetření jsem absolvovala: hormonální profil, KS. Manžel spermiogram, KS a vyš. na pohlavně-přenosné nemoci.
Již máme za sebou 3 neúspěšné IUI. Nyní se připravuji k 1 IVF. Lékař mě informoval, že standardně dělají metodu ICSI, a to z 99%. Je tato metoda standardem? Je zde větší riziko genetických vad, než u metod bez ICSI?
Dle aktuálních vyšetření, která byla dělána, nebyla zjištěna žádná zásadní překážka početí.
Děkuji za Váš názor. S pozdravem
Petra
Dobrý den, paní Petro,
v našem centru u každého páru před zahájením jakékoliv léčby provádíme následující vyšetření – u ženy hormonální profil včetně hormonů štítné žlázy, AMH, vyšetření reprodukční imunologie včetně autoprotilátek a buněčné imunity, vyloučení některých infekcí (chlamydie, toxoplazma), vyloučení celiakie a endometriózy, PCT, u muže kromě základního spermiogramu také tzv. funkční testy spermií, zejména test fragmentace DNA spermií a test k vyloučení autoprotilátek proti spermiím. U obou partnerů se pak doporučuje genetická poradna a genetické vyšetření (karyotyp).
IUI má smysl provádět v případě pozitivního PCT testu, jinak nemá výrazně vyšší šanci než přirozené snažení.
Pokud není indikace k ICSI (pozitivní autoprotilátky, patologický spermiogram,…), pak začínáme těmi jednoduššími metodami – v tomto případě tzv. klasické oplození – více zde https://www.sanatoriumhelios.cz/oplozeni
S pozdravem
MUDr. Jakub Texl,
RNDr. Kateřina Wagnerová, vedoucí Laboratoře IVF
Dobrý den paní doktorko,
děkuji za informace.
Jako pacientka nejsem schopná odpovědět, zda jsme ve zvoleném CAR absolvovali všechna tato vyšetření.
Dovolte mi, abych se podělila s aktuálními zkušenostmi. Pracuji ve zdravotnictví, informací a podnětů mám ze svého okolí možná až příliš. Myslela jsem, že existují guidelines pro centra asistované reprodukce, ale jak zjištuji, vše je jinak a každý pracuje dle svých zkušeností.
S manželem se aktivně pokoušíme o dítě již 2 rok. Já 33 let, manžel 37. Dle dosavadních výsledků nám bylo vždy sděleno, že je vše v pořádku. Po 3 neúspěšném IUI, jsme se rozhodli a bylo nám doporučeno IVF s ICSI. Vzhledem k tomu, že jsem zdravotník, tak diskuze byla dosti krátká, chápu, taky nemám moc ráda všetečné dotazy pacientů. Získala jsem spoustu informovaných souhlasů a informaci, že od 2. dne(21.2.) již mám aplikovat Menopur 225j. Celkově jsem aplikovala 2025j (21.2 – 1.3.) V pondělí 27.2 mě čekalo kontrolní ultrazvukové vyš.,kde lékař popsal 15 folikulů.Lékař přidal ke stávajícímu Menopuru již léky na blokaci ovulaci. Ve středu 1.3. jsem aplikovala Ovitrille. V pátek 3.1. jsem podstoupila punkci oocytů, kde bylo nakonec získáno 5 vajíček. Dle embryologa vajíčka po očištění dozrala, a byla včechna oplodněna metodou ICSI. Dnes jsem absolvovala emryotransfer 1 embrya, jedno embryo zamraženo..a zbylá vajíčka se jako 6 buněčná nějak zpomalila. Užívám utrogestan a čekám na výsledek.
Ošetřující lékař byl překvapený odběrem pouze 5 použitelnými oocyty, bohužel nebyl schopen řící, co se stalo, neboť byl pracovně mimo a v tu dobu jsem byla sledována jiným lékařem. Kvalita blastocystů byla hodnocena jako ,,hezká“,krevní testy v průběhů ultrazvuků nebyly dělány. Při převzetí dnešní faktury, jsem se dočetla, že byl proveden i asistovaný hatching..o důvodu jsem nebyla vůbec informována, ano, souhlas byl podepsán s dodatkem, že nám vše bude vysvětleno – nebylo.
Věřím, že vše dopadne jak má. Pokud nám nebude přáno, vybereme si jiné centrum.
Nyní jsem trochu rozčarovaná (snad pod vlivem hormonů :-)), touto továrnou na sny…
Prosím o Váš názor ke konkrétnímu postupu.
Mějte hezké dny.
S pozdravem
Petra
Dobrý den, paní Petro,
guidelines (jak možná znáte např. z urgentní medicíny) pro IVF neexistují, jen obecná doporučení ve studijní literatuře, odborné články, konference a předávání zkušeností mezi lékaři v centrech. Každý postupuje dle svého nejlepšího uvážení a volí postup, se kterým má nejlepší zkušenosti a výsledky. Proto co centrum, to postup.
U nás provádíme rozsáhlá vstupní vyšetření – jak Vám psala paní doktorka minule. Výsledky dáváme pacientům k dispozici, vždy je komentujeme a odpovídáme na všechny dotazy.
Stimulace, která u Vás proběhla byla velmi krátká (9 dní léky, odběr 11. den), byla použita (pro 1. IVF) zbytečně vysoká úvodní dávka FSH (vždy je lépe přidat než ubírat), nebyl použit preparát obsahující LH (např. Luveris, nebo rovnou preparát obsahující FSH i LH zároveň – např. Menopur), nebyla provedena průběžná kontrola hormonů.
Pokud by byla stimulace provedena nižší dávkou, byla delší – alespoň 12 dní a odběr 14. den nebo i později a byl správně načasován dle průběžných výsledků hormonů mohl být výsledek lepší. Samozřejmě počet folikulů neznamená počet získaných vajíček, ale většinou alespoň přibližně počet odpovídá.
Otázka zda oplozovat ICSI – ano v případě zisku 5 oocytů je to „na jistotu“, klasická koinkubace by mohla selhat, zvláště pokud nebyly vyšetřeny všechny potřebné testy (reprodukční imunologie a funkční testy spermií). Asistovaný hatching provádí embryolog výběrově dle svého uvážení, vždy před biopsií embryí k PGS. Cena není u nás účtována extra, pouze v případě, že pacientka vysloveně provedení požaduje a není k němu z pohledu embryologa indikace.
Pacientka by měla být dopředu informovaná o plánovaných výkonech včetně jejich cen a s provedením souhlasit. Plánovaný rozpočet by neměl být překročen bez vědomí a souhlasu pacientky.
Za 10 dní od transferu si můžete udělat doma těhotenský test, za 12 – 14 dní odběr krve na hCG. Držím palce, aby se povedlo.
Pokud by nebyl úspěch, rádi Vám nabídneme léčbu v našem centru.
S pozdravem
MUDr. Jakub Texl