Neplodnost se definuje jako neschopnost otěhotnět po roce pravidelného nechráněného pohlavního styku.
Dříve se problém hledal spíše u ženy. V současné době ale až 90 % mužů, kteří přichází k vyšetření do Sanatoria Helios, nemají hodnoty spermiogramu normální.
U žen starších 35 let doporučujeme základní vyšetření páru už po 6 měsících nechráněného styku.
Vzhledem k tomu, že problematika neplodnosti je velmi složitá, doporučujeme návštěvu v našem zařízení a konzultaci s našimi odborníky.
Tato konzultace je na našem pracovišti bezplatná.
Příčin snížené plodnosti je celá řada, včetně geneticky podmíněných. Většinou souvisí i s negativními faktory životního stylu a také s věkem. Za nejzávažnější se považují problémy s hmotností (nadváha i extrémně nízká hmotnost), kouření, alkohol, drogy, málo pohybu nebo nadměrná zátěž a také pohlavně přenosné nemoci.
U žen je ideální doba pro početí mezi 23. a 30. rokem života. Předpokládá se, že 80 % zdravých párů otěhotní do 6 měsíců. S přibývajícím věkem se pravděpodobnost snižuje.
U mužů věk nehraje tak zásadní roli, ve vyšším věku mohou mít muži větší problémy s erekcí a ejakulací, kvalita spermií se také s věkem snižuje.
Kouření má u žen vliv na kvalitu vajíček a na snížení hladiny estrogenu. Toxické zplodiny kouření negativně ovlivňují buňky, jež produkují hormony. To způsobuje poruchy menstruačního cyklu, zvyšuje se počet cyklů bez ovulace a snižuje se kvalita vajíček. Z těchto důvodů se snižuje šance na otěhotnění, případně může docházet k potratům v časných fázích těhotenství.
Muži kuřáci mívají zvýšený počet poškozených spermií s nižší pohyblivostí. Takové spermie mohou nést genetické vady.
Vzhledem k tomu, že se spermie vyvíjí zhruba 3 měsíce, měl by každý muž, který se svou partnerkou uvažuje o plánovaném otěhotnění, ať už přirozenou cestou nebo cestou IVF, přestat kouřit a zvýšit pozornost zásadám zdravého životního stylu.
Další faktory jsou vyčerpání a stres. Při dlouhodobém stresu však může dojít až k poruchám imunitního systému z vyčerpanosti organismu.
Tělesná hmotnost hraje také poměrně zásadní roli mezi poruchami plodnosti. Obě krajní varianty, ať už obezita, nebo příliš nízká hmotnost, vedou k hormonální nerovnováze, ta k nepravidelným menstruačním cyklům a poruchám ovulace. Také ženy, které výrazně a rychle zhubnou, mohou snížit svou šanci na těhotenství. Tuková tkáň je místem tvorby hormonů a místem, kde jsou hormony vázány. U mužů nízká hmotnost nevadí tolik jako obezita, při které se snižuje hladina testosteronu, což může vést až ke ztrátě libida.
Přečtěte si více o ženské a mužské neplodnosti, diagnostice u mužů a u žen a o tom, jak se muži a ženy léčí.