Dobrý den,
mám dotaz týkající se ivf s vlastními vajíčky, mně je 28 a manželovi 30, absolvovali jsme 1.ivf, ze kterého jsme měli 4 blastocysty dle doktorů v nejvyšší kvalitě. Byla mi tedy postupně vložena 3 vajíčka z nichž se 2 uhnízdila, ale vždy to skončilo zamlklým potratem v 1.trimestru, jednou se mi podařilo otěhotnět přirozeně měsíc po samotném ivf, ale skončilo to opět potratem. Po druhém potratu nám v caru dělali imunilogii a genetiku, která bylo v pořádku. Po třetím potratu se poslalo zbývající embryo na genetické vyšetření a zjistilo se, že je nevhodné k transferu z důvodu chromozonální vady. Chci de zeptat na Váš názor, zda má v našem případě smysl podstupovat ivf s vlastními vajíčky, když z 1.ivf nebylo s největší pravděpodobností ani jedno embryo v pořádku? Děkuji moc za odpověď.
Jolana
Dobrý den, paní Jolano,
předně si myslím, že by všechna vyšetření měla být provedena před zahájením jakékoliv léčby. Vzhledem k výsledkům doporučuji minimálně ještě test fragmentace DNA spermií a dovyšetřit štítnou žlázu.
Záleží také na provedení stimulace. Podle výsledků fragmentace DNA spermií pak eventuálně volit metody MACS a PICSI a určitě by bylo vhodné volit PGT vyšetření rovnou v rámci IVF cyklu, bioptovat „čerstvá“ embrya a ty pak po biopsii mrazit.
S pozdravem
prim. MUDr. Pavel Texl
vedoucí lékař a ředitel sanatoria
Děkuji za odpověď. A ta reprodukční imunologie páru může odhalit to, proč to nejde přirozeně?! Nebo proč se to dělá?
My jsme si už kvůli amh jednou psali. Právě minulý rok, když jsem měla těch 1,72. Pamatuju si, že vás odhad byl, ze 1 budu mít třeba za tři roky (chápu, že je to jen odhad) a proto mě vyděsilo, že to kleslo opět o hodnotu cca 0,7 jako 2 roky před tím.
Myslíte, že má smysl zkusit darovaná vajíčka? Na umělé oplodnění sama už nechci. Stačilo mi to tři krát. Ale právě mě zajímá i to, zda ta reprodukční imunologie páru může přijít na to, proč to vlastně nejde přirozeně a zda se to dá řešit.
V mé imunologii nevyšlo ani jedno nic špatně.. Krom té snížené hodnoty amh a jednou vyšší CRP.
Děkuji moc
Aneta
Dobrý den, paní Aneto,
AMH může u každé pacientky klesat jinak. Většinou je to postupné a pozvolné, ale jsou i pacientky, které mají velmi nizké AMH už ve 30ti letech…
O reprodukční imunologii se hodně mluví, hodně se vyšetřuje, ale moc se s tím dělat nedá…Na druhou stranu, lidé nejsou stroje, imunitu máme každý trochu jinak nastavenou a hodnoty více nebo méně „patologické“, protože se nevejdou do referenčních hodnot, ale nemusí to vůbec nic znamenat. Většinou se imunologicke zalezitosti resi pri snaze o spontanni otehotneni, tam lze nektere situace obejit (napr. pri problemu v krcku deloznim lze udelat inseminaci, pokud je vse ostatni ok, atd.). Jinak to ale moc reseni nema a zrejme ani neni treba. Embryo je min. z poloviny cizorody material, darcovske 100%, a stejne se implantuje a roste.
Nektera centra plosne podavaji imunosupresiva (napr. Prednison), ale to z naseho pohledu neni uplne dobre reseni, pripadna infekce muze pacientce i embryu uskodit daleko vic…
U nas „imunologii“ zas az tak moc neresime, protoze za ty roky vidime, ze to nehraje moc velkou roli. Dulezite je vysetreni obou partneru, naplanovani vhodnych metod, dobra stimulace, dobra laborator, spravne nacasovani transferu…a vetsinou se to driv nebo pozdeji povede.
Muzete zkusit darovana vajicka, jednoduseni prvni darovane spermie, …ale zalezi i na konkretnich postupech.
Rada zodpovim pripadne dalsi otazky
S pozdravem
prim. MUDr. Pavel Texl
vedoucí lékař a ředitel sanatoria