Dobrý den, pane doktore. Příteli byl zjištěn hodně špatný spermiogram
Koncentrace spermií: 0,7 mil/ml
Celková motilita: 28 % ≥ 40%
Progresivní poh.: 16 % ≥ 32%
Na místě: 12 %
Bez pohybu: 72 %
Morfologie: 99 % patol. Forem ≤ 96% abn. forem
Závěr: Oligoastenoteratozoospermie
.Nejprve jsme zjišťovali příčinu, na urologii zjištěny mykoplazmata a prodělané chlamydie, oba jsme byli přeléčeni 3 týdny ATB Doxybene.Po 3 měsících nové spermio na jiném pracovišti, 3 mil spermií, morfologie: normální tvar, progresivně pohybl. 0%, nonprogesivně 50%
závěr: Oligoastenozoospermie
Na genetice, kterou jsme si zařídili sami, mi byla zjištěna Leidenská mutace.
Absolvovali jsem 1.IVF, před kterým mi byl udělán hormonální profil, bohužel s výsledky jsem seznámena nebyla.Mám cyklus 26 dní.Absolvovala jsem krátký protokol, 2.a 3. DC 225 IU Gonalu, další dny 200 Iu Gonalu , připichovala jsem Cetrotide, 11 DC 10 000 Pregnyl, 13 DC odběr vajíček.z cca 8 folikulů získána pouze 2 vajíčka.Oplodněna metodou ICSI (připláceli jsme na doporučení IMSI) + AH byl v ceně.Obě vajíčka oplodněná, vydržela PK.Zavedeno 1 embryo 18DC.Brala jsem 3 x 1 Estrofem a zaváděla Crinone gel,píchala Clexane 0,2. 10.den po ET jsem začala krvácet a bylo pouze biochemické těhotenství.
Před Ketem jsem se dotazovala na výši svého AMH bylo mi sděleno že 1.8
Po třech měsícíh příprava na KET.3 x 1 Estrofem, 1 x 1 injekce Agolutinu, 3 x 5000 IU Pregnyl,Clexane 0,2, 1 x Decapepthyl, připlacen Embryoglue, krevní test negativní.Vysazeny léky a čekám na MS.Po provedeném KET jsem měla 1. den pocit pálení, nevím zda nešlo o alergickou reakci na embryoglue? po ET jsem to neměla..Imunologie nám provedena nebyla.
Prosím o informaci, zda je možné, při výši AMH 1,8 , získat více oocytů, zda doporučujete ještě lepší výběr spermie např. MACS,popřípadě udělat fragmentaci DNA spermií. zda by bylo možné 2. IVF absolvovat u Vás s tím, že jsme až z druhého konce Republiky..Nevím kolik návštěv by bylo potřeba.Oba jsme s přítelem ale schopni si volno zajistit a dopravit se dle potřeby do Brna, popřípadě tam pár dní pobýt.Další IVF chceme podstoupit cca na konci února, do té doby bychom rádi prošli potřebná vyšetření, která nám nebyla provedena.Sledování folikulů mým gynekologem během stimulace bych nechtěla..Děkuji a těším se na odpověď.
Simona
Dobrý den, paní Simono,
pravděpodobně nebyla dosud provedena všechna potřebná vstupní vyšetření – u partnera určitě fragmentace DNA spermií (zvláště pokud je základní SPG opakovaně patologický), dle výsledků fragmentace lze doporučit právě MACS nebo PICSI, případně kombinaci obojího, pokud to bude vzhledem ke koncentraci a pohybu spermií možné. U Vás by bylo vhodné vyšetření štítné žlázy, infekcí (chlamydie, toxoplasma), reprodukční a buněčné imunity, celiakie. Leidenská mutace je důvodem k podrobnému hematologickému vyšetření.
Při AMH 1,8 by měla být pravděpodobnost zisku vajíček vyšší – záleží na způsobu a kvalitě sledování stimulace (u nás provádíme i odběry krve) a dále i na Vašem věku (který nepíšete).
Pokud je neúspěšné IVF a výrazně patologický spermiogram, je to důvodem k provedení preimplantačního genetického screeningu (PGS) na vzniklých embryích.
Metodu IMSI jsme u nás zavedli před cca 10 lety, ale v praxi se neosvědčila, výsledky nebyly zdaleka přesvědčivé.
Vaše KET byly podporovány zbytečně agresivní medikací, dle našich zkušeností ve většině případů je možné provést KET v přirozeném cyklu jen s gestageny (Utrogestan) a ve Vašem případě zřejmě navíc Clexane (z důvodů leiden. mutace).
Emryoglue považujeme za zbytečnost – všechny studie, které ukazují zvýšení úspěšnosti KET byly sponzorovány jeho výrobcem – jedená se tedy o objektivní a nezávislé hodnocení. U nás v centru jej nepoužíváme.
Předem děkujeme za Vaši důvěru v naše centrum – všechna potřebná vyšetření a IVF cyklus můžete samozřejmě absolvovat u nás. Většinou je potřeba jedna návštěva k vstupnímu vyšetření, druhá pro výsledky, léky, souhlasy a potřebné dokumenty. Během stimulace provádíme nejčastěji 3 průběžné kontroly (nejlépe ráno, ale pro pacientky z daleka je možno domluvit individuální čas). Tyto kontroly lze domluvit ve spolupráci s Vaším gynekologem, ale kvalita vyšetření a výsledků bývá různá a opravdu je lepší absolvovat vyšetření u nás. Další návštěva je k odběru vajíček a poslední pak k transferu.
Plánujete-li IVF na únor, bude vhodné začít s vyšetřeními ideálně v prosinci 2017.
Máte-li další dotazy, rád je zodpovím.
S pozdravem a přáním hezkého dne
MUDr. Jakub Texl