Otěhotnění pomocí IVF ve 48 letech

Dobrý den pane doktore, již dříve jsem s vámi občas psala, a teď mi to opět nedalo, i když si myslím, že je to o ničem. Před dvěma roky, kdy mi bylo 46 let jsem podstoupila KET a byl úspěšný, z darovaných oocytů, manžel je mladší nemá děti, a jeho spermiogram je výborný, bohužel, jsem začala v 6. tt krvácet a skončilo to revizí. Od revize menzes chodila jen díky agolutinu, ale chodila, náledně cca 7 měsíů po revizi jsem podstoupila další KET, měli jsme dvě zamražená embryjka, ale ani se neuchytilo, po vysazení Estrofemu a Utrogestanu jsem dostala menzes v lednu letošního roku, a pak opět jen s pomocí agolutinu, ale to jen cca do dubna a velmi slabě, následně i můj lékař oznámil že to vidí na menopauzu a nechal to plynout a nic by nepíchal, že nenarůstá sliznice. Celkově po revizi, mi sliznice přestala narůstat, byla vždy velmi nízká, ne jak před revizí. V červnu mi vzal FSH a bylo 43, a oznámil, že je konec. Chci se zeptat, je ještě šance na otěhotnění? Hormony mi nedělají vůbec dobře, estrofem včetně utrogestanu jsem velmi těžce snášela. Manžel si dítě moc přeje, ale asi už není vůbec šance 🙁 snažili jsme se cca 7 let, ale nikam bohužel dříve nešli, což byla asi chyba, teď jsem četla, že otěhotněla 48 letá žena po umělém oplodnění. Ale asi měla menzes. Jsem zoufalá, a nevím co dělat, prosím o radu. A předem moc děkuji.

Erika

Dobrý den, paní Eriko,

otěhotnění pomocí metod umělého oplodnění je dle platných zákonů v ČR možné do 50. roku života ženy. V podstatě 100% gravidit v tomto věku pochází z darovaných oocytů a spermií partnera nebo z darovaných embryí (vajíčko i spermie je od dárců). Takto může být teoreticky těhotná i žena, která již má menopauzu za sebou (již menses nemá).

Ve Vašem případě, pokud máte hladinu FSH 43, by již jistě nebylo možné získat Vaše vlastní vajíčka, ale pomocí dárcovského programu by šance samozřejmě byla. Podmínkou by bylo navození umělého menstruačního cyklu pomocí tablet estrogenu a progesteronu.

Můžeme Vám nabídnout nezávaznou a bezplatnou osobní konzultaci u nás v centru.

S pozdravem a přáním hezkého dne

MUDr. Jakub Texl

Dobrý den, pane doktore,
opravdu jde uměle ještě vytvořit menstruaci? A jak dlouho tento proces trvá a kolik těch hormonů je potřeba sníst? asi hodně. MNOHEM VÍC JAKO Při normálním ketu, a ani to mi nedělalo dobře. A při prvním ketu jsem brala utrogestan jen 1 x denně, a doteď si vyčítám, že se díky tomu vývoj plodu zastavil v 6 tt., strašně bychom si miminko přáli, ale patrně moje tělo tyto léky neakceptuje.
Nevím co dělat? a biologické hodiny už víceméně dotikaly, ale manžel je mnohem mladší a dítě by i později zajistil…a moc si ho přeje.
Neštěstná situace, spousty mých kamarádek v 53 letech pravidelně menstruují, a já již od revize téměř nic 🙁
S pozdravem

Erika

Dobrý den, paní Eriko,

zřejmě jsme se špatně pochopili… Pomocí tablet estrogenů (např. Estrofem), lze zajistit růst sliznice i u ženy, která již cyklus nemá a je v přechodu. Za normálních okolnosti toto není třeba provádět, jelikož růst sliznice je již v tomto období nežádoucí. Pouze pokud se u ženy kolem menopauzy objevují silné potíže související s menopauzou, pak se podává velmi malá dávka estrogenů ve formě tzv. substituční terapie, která již nemá vyvolávat růst sliznice a následné krvácení, ale jen tlumí příznaky nedostatku estrogenů (návaly, pocení a především úbytek kostní hmoty).

Ve Vašem případě, pokud byste ještě uvažovala o těhotenství, by byla jistě nutná vyšší dávka estrogenů, ale nikterak závratně vysoká (většinou Estrofem 2mg 1x až 2x denně po dobu 12 – 14 dní a následně přidání gestagenu – Utrogestan 1-0-1 a po KET 2-0-2), aby se zajistil růst sliznice do které by se následně provedl transfer darovaného embrya (nebo embrya vzniklého z darovaných vajíček a spermií manžela). Pokud by se transfer nedělal, nebo by nebyl úspěšný, nastalo by následně „menstruační“ krvácení – uměle vytvořené na podkladě podávání zevních estrogenů a progesteronu.

Jak jsem již psal minule, zákonná hranice je 50 let. I u ženy, která v této fázi života menstruuje a uvažuje o KET, je většinou třeba tak jako tak estrogeny podávat….

Pokud vůbec netolerujete hormony, pak by ještě poslední variantou mohlo být tzv. „náhradní mateřství“.

S pozdravem

MUDr. Jakub Texl

Přejít nahoru