Vážený pane doktore,
chtěla bych Vás poprosit o letmé posouzení naší situaci a Váš názor, jak bychom měli postupovat dále. Momentálně mi je 30 let, manželovi 34. O dítě se pokoušíme již více než 3 roky. Více než dva roky navštěvujeme centrum asistované reprodukce. Máme za sebou 4 IUI, 3 IVF (v prvních dvou transferováno jedno embryo, v posledním dvě), 4 KET (ve všech trasferovány dvě embrya). Všechna embrya byla pětidenní, dle laboratoře, velmi dobré kvality. Některá z nich již při transferu začala hatchovat. Přesto se ani jedno z transferovaných embryí nikdy neuchytilo. Ještě bych pro úplnost dodala, že při každém odběru se podařilo získat poměrně velké množství vajíček (při posledním např. 28).
Hormonální profil i spermiogram máme v pořádku. Dále jsme absolvovali: genetické vyšetření, hematologické vyšetření, imunologické vyšetření, hysteroskopii, vyšetření štítné žlázy. Vše nám dopadlo na jedničku (vyjma endokrinologie: zde mi lékař navrhl užívání malé dávky Lterox 50, užívám půl tabletky každé ráno).
Lékaři v našem IVF centru nám opakovaně tvrdí, že neexistuje nic, co bychom dále mohli vyšetřit. Veškeré pokusy, které končí neúspěchem, jsou podle nich náhoda. Opravdu tomu tak může být? Neexistuje něco, co bychom mohli udělat místo toho, abychom se vrhali do dalších pokusů? Nemůže být problém s uhnízděním embryí způsobem špatným stavem děložní sliznice v období transferů (i když je výška dostatečná a hysteroskopie nic neodhalila)?
Budu Vám vděčná za jakékoliv nápady a poznámky.
S pozdravem,
Bětka
Dobrý den, paní Bětko,
na to Vám, bohužel, můžu jen říci, že se centra mezi sebou velmi liší a ne všude dostanete za stejné peníze totéž. Můžete jen pátrat a zjišťovat si informace, obejít více center a porovnat si nabídku. Pak se teprve rozhodujte, kde se budete léčit. Praxe je většinou taková, že jako první si páry vybírají CAR, který mají nejblíž. Že je v přístupu, postupech a výsledcích CAR rozdíl, začnou zjišťovat až po několika neúspěšných cyklech, často ve vysokém věku, bez peněz, bez další energie a chuti něco dál podnikat…
V našem centru u každého páru před zahájením jakékoliv léčby provádíme následující vyšetření – u ženy hormonální profil včetně hormonů štítné žlázy, AMH, vyšetření reprodukční imunologie včetně autoprotilátek a buněčné imunity, vyloučení některých infekcí (chlamydie, toxoplazma), vyloučení celiakie a endometriózy, PCT, u muže kromě základního spermiogramu také tzv. funkční testy spermií, zejména test fragmentace DNA spermií a test k vyloučení autoprotilátek proti spermiím. U obou partnerů se pak doporučuje genetická poradna a genetické vyšetření (karyotyp). Pokud PCT neprokáže důvod, proč se spermie nedostanou k vajíčku, pak je inseminace zbytečná ztráta času a peněz.
Dalším faktorem, který může zcela zásadně ovlivnit výsledek, je stimulace. Je třeba stimulaci pečlivě monitorovat a řídit, 3-4x během stimulace odebíráme krev na FSH, LH a E2 a provádíme UTZ kontrolu. Stimulace by také měla trvat min. 11 dní, tedy odběr vajíček nejdříve 13. den, častěji ale podle potřeb spíše déle. Pokud není stimulace dobře provedena, jsou i získána „na pohled“ kvalitní embrya, ale většinou nedochází k těhotenství…
Je také důležité zvolit vhodnou dobu pro transfer. Vždy provádět prodlouženou kultivaci a transferovat embryo ve stádiu blastocysty. Většinu transferů provádíme v přirozeném cyklu jako KET, tedy ne ve stimulovaném cyklu po odběru vajíček.
Výsledek může ovlivnit práce embryologické laboratoře a kvalita embryí. Práce embryologů, postupy, vybavení, apod. se napříč centry velmi výrazně liší, což má samozřejmě vliv na konečný výsledek. Víte, jakou úspěšnost má centrum, kde jste podstoupila IVF cykly? Transferuje a mrazí jednom embrya a jen ve stádiu blastocysty? Transferuje embrya po jednom? To vše Vám může dát jisté indicie…
Pokud Vám dorůstají embrya do stádia blastocysty, je jistě na místě PGT vyšetření embryí před jejich transferem. Dále by bylo vhodné u partnera doplnit vyšetření fragmentace DNA spermií a podle výsledků volit metodu oplození, pro zpracování spermií použít metodu MACS.
Pokud byste měli zájem, můžeme Vám nabídnout konzultaci v ambulanci pana primáře Texla. Konzultace je nezávazná a bezplatná a budete si moci lépe ujasnit, jak chcete do budoucna postupovat. Stačí se jen objednat na tel. 549 523 258.
S pozdravem
MUDr. Jakub Texl
lékař IVF a lékař centra onkologické prevence
RNDr. Kateřina Wagnerová
vedoucí laboratoře IVF