Pavla
Dobrý den, paní Pavlo,
v obou případech je stimulace příliš krátká a bez odběrů krve nepřesná. Proto tolik špatných a nezralých vajíček. Kultivovat vždy až do pátého dne, bude méně embryí, ale zůstanou ty nejlepší a bude méně zklamání při rozmražení.
Místo Gonalu a Puregonu dám přednost Menopuru nebo Dipherelinu. Kortikoidy (Medrol) při transferu nedoporučuji.
Před opakováním IVF doporučuji doplnit test fragmentace DNA spermií (asi nebyl ještě prováděn).
Doporučuji najít si lepší centrum – to pomůže nejvíc.
A věřím, že máte velkou šanci na úspěch.
Hodně štěstí
prim. MUDr. Pavel Texl
Dobrý den,moc děkuji za odpověd.Měla bych jestě pár dotazu.Fragmentace DNA spermií nejspíš prováděn nebyl jen vím že tam byli nějaké bakterie (léčeno antibiotiky),ale kontrolní odběr proveden nebyl,tak jestli to mohlo být duvod neuspěchu?Embrya vždy začala odpadat třetí,čtvrtý den.Nevím jaké centrum zvolit a kde se informovat,proto se chci zeptat Vás jestli nevite jaké je dobré centrum třeba v Praze?Moc bych ráda jezdila přímo k Vám,ale nevím jestli je to reálné, jsem z České Lípy tak jestli se dá řesit ta dálka( kontroli,stimulace,odběr a transfer) jsem ochotná udělat vše pro úspěch.
Pavla
Dobrý den, paní Pavlo,
pokud byl léčen zánět, mohla být vlivem zánětu a volných radikálů poškozena i DNA spermií. Obecně lze říci, že do 3. dne vývoj embryí více ovlivňuje vajíčko (embryo funguje z maternálního genomu), po 3. dni začne fungovat embryonální genom a může se více projevit chyba v samotném embryu i vliv spermie. Jasný závěr však udělat nelze – snad jenom kombinací kultivací společně s dárcem spermií a dárkyní vajíček…
To, kde IVF podstoupíte, hraje největší roli ze všeho. V současné době neexistují veřejné informace o úspěšnosti jednotlivých IVF center v ČR, takže pro pacienta je těžké se dobře rozhodnout. Navíc „na začátku“ to nikoho asi ani nenapadne. Metodou první volby je logicky centrum, které je nejblíž domovu. Že tento parametr není až tak důležitý často lidé zjišťují až po několika neúspěšných IVF, které je stálo nemalé peníze, čas i nervy… Pak teprve začnou pátrat po tom, co by se dalo udělat lépe…
Jezdí k nám pacienti z celé republiky, Slovenska, Itálie, …zvládnout se to určitě dá, ale to si musíte zvážit sami. Určitě by byla nutná první návštěva – konzultace, doplnění vyšetření, případně plán léčby…pak určitě odběr vajíček a transfer, tedy minimálně 3 návštěvy. Během stimulace se provádějí 3-4 kontroly s odběrem krve a UTZ – to může zvládnout Váš gynekolog, pokud bude ochoten spolupracovat. Poslední kontrolu ale raději děláme u nás, gynekologové nejsou v tomto ohledu příliš zkušení (není to ale 100% nutné).
Ráda Vám zodpovím případné další otázky
S pozdravem
RNDr. Kateřina Wagnerová