Dobry den je mi 38 let a poslednich 6 let se zatim stale neuspesne snazim otehotnet. Mam za sebou 2x zamlkly potrat (rok 2010 – v 8tt, rok 2013 – v 10tt). Vzdy jsem otehotnela prirozene behem 1/2 roku. Po zamlklem potratu v roce 2013 me zacaly trapit silne bolesti pri menstruaci a objevila se prvni cysta na levem vajecniku. Roku 2014 nasledovala prvni laparoskopie a byla stanovena diagnoza endometrioza. Cysta byla odstranena, bohuzel se za par mesicu znovu objevila. Absolvovala jsem proto nasledne nekolik punkci cysty. V breznu roku 2015 jsem byla na prvnim IVF. Skoncilo neuspesne, zadna embrya nebyla k zamrazeni. Byla mi zavedena 2 embrya (8-mi bunecne a 6-ti bunecne) jiz 4.den… Protoze se cysta znovu po neuspesnem IVF objevila, v kvetnu 2015 jsem byla na dalsi laparoskopii, pri ktere, krome cysty na vajecniku a lozisek endometriozy, byl odstranen i mensi myom na deloze. Dalsi IVF nasledovalo v listopadu 2015, opet neuspesne, opet nebyla zadna embrya k zamrazeni. Treti IVF probehlo v lednu 2016 – stejny vysledek, tentokrat bylo jedno embryo zamrazene a bylo poslano na PGS diagnostiku. Vse bylo v poradku, proto embryo bylo zavedeno, vysledek byl ovsem zase negativni. Posledni ET probehl minuly mesic, z 6ti odebranych oocytu zbyla 2 embrya – 5. den ve stavu kompaktujici moruly, tzn. opet opozdena. Vysledek negativni, jiz 9.den po transferu dorazila menstruace. K zamrazeni bohuzel nezbylo nic. Pocet odebranych oocytu je v prumeru vzdy 6-8. Stridave jsem mela dlouhy i kratky protokol pri stimulaci. Ac toho mame za sebou uz hodne, jeste se mi to nechce uplne vzdat. Krome endometriozy (ktera ma pravdepodobne zasadni vliv na vsechny neuspechy) jsme oba s manzelem zdravi. Spermiogram je v poradku. Geneticka vysetreni byla v poradku. Chtela bych se poradit, jestli jeste mame sanci, a pokud ano, co bychom mohli vyzkouset/udelat/zmenit, aby tehotenstvi tentokrat dopadlo? Moc dekuji. P
Dobrý den, paní Pavlo,
doporučuji Vám najít si jiné, kvalitnější centrum asistované reprodukce. Opakovaně v našich diskuzích upozorňujeme na fakt, že není vhodné transferovat jiná embrya, než kvalitní blastocysty a to pouze v počtu 1 embryo na transfer. Nyní vzhledem k tomu, že máte za sebou již 3x IVF a byly transferovány naráz 2 embrya, již nemáte nárok na úhradu IVF pojišťovnou, kdyby bylo transferováno vždy jen 1, tak máte nárok na 4. cyklus….
Pokud se Vám podařilo otěhotnět spontánně, následně byl 2x zamlklý potrat a následně neúspěšná IVF, bude třeba hledat příčinu v 80% v genetické chybě vzniklých embryí. Zde pomůže PGS. Zbylých 20% neúspěchu je na vrub zjistitelných onemocnění matky – ve Vašem případě je to endometrióza, ale je nutno vyloučit i poruchu štítné žlázy, infekce (chlamydie, toxoplasma), trombofilní stavy a hematologické poruchy, reprodukční imunologie, celiakie, diabetes nebo poruchy glukozové tolerance. Genetika je v pořádku. Spermiogram doporučujeme rozšířit o funkční testy spermií.
Endometrióza je chronické dlouhodobé onemocnění, často bránící otěhotnění. V rámci léčby vidím několik zbytečných prostojů. Po operaci endometriózy musí následovat buďto ihned IVF – pak je šance vysoká, nebo alespoň dlouhodobé zajištění kontinuálně užívanou hormonální antikoncepcí nebo léky navozujícími stav tzv „pseudogravidity“, kdy ložiska endometriózy nerostou a stav se nezhoršuje.
Doporučuji Vám nyní došetřit aktuální nález a aktivitu endometriózy. Budete-li uvažovat o dalším IVF, pak vzhledem k věku doporučuji krátký protokol s agonisty GnRH. Vyberte si centrum, kde dobře monitorují stimulaci, mají kvalitní embryologickou laboratoř a transferují jen kvalitní blastocysty. Kde se embrya mrazí i transferují po jednom. Případné PGS zvýší Vaše šance na úspěch.
Máte-li další dotazy, rád je zodpovím.
S pozdravem a přáním hezkého dne.