Dobrý den,
již jednou jsem žádala o radu a ted si jdu pro druhou. Je mi 34 let, mám PCO a čeká mě druhý pokus IVF, první byl před třemi měsíci. Levý vaječník na ultrazvuku není vidět, je schovaný, na pravém dva dny před OPU dva folikuly, v den OPU ani jeden. Z levého vaječníku odsáty dva folikuly a z obou vajíčka. Jedno se rozpadlo a druhé oplozeno – metoda ICSI. Embryo bylo pomalejší ve vývoji a vypadalo to, že k transferu ani nedojde, nakonec se to zlepšilo a transfer proběhl pátý den. Máme zamražené spermie z důvodu manželových zahraničních cest, spermiogram v normálu.
A moje otázka zní – jestli by stálo za to, kromě ICSI, použít i metodu MACS. Když jsem se při transferu ptala embryologa na metodu PICSI (o MACS jsem ještě nevěděla), jestli by bylo dobré jí příště použít, tak mi řekl, že je to zbytečné, že spermie jsou dobré a horší jsou ta vajíčka. Začala jsem užívat Inofolic combi (ted druhé balení) a jsou zvoleny jiné stimulanty, než v předchozím cyklu.
Pokud by nevyšel tento cyklus, zvažuji přechod do vašeho centra, jen ze severních Čech je to pro mě celkem dálka.
Moc děkuji.
Květa
Dobrý den, paní Květo,
velmi záleží na tom, jak byla stimulace vedena a kontrolována. Neznám výsledky Vašeho hormonálního profilu, ale ve Vašem věku a HAS bych asi čekal větší zisk vajíček, volil bych dlouhý protokol v kombinaci Diphereline a Menopur, minimálně 5., 8., 11. den stimulace kontrolu s odběrem krve a UTZ. Podle výsledku bych pak event. upravoval dávku, prodlužoval stimulaci, apod. Špatně provedená stimulace může mít fatální vliv na úspěšnost IVF cyklu.
V našem centru u každého páru před zahájením jakékoliv léčby provádíme následující vyšetření – u ženy hormonální profil včetně hormonů štítné žlázy, AMH, vyšetření reprodukční imunologie včetně autoprotilátek a buněčné imunity, vyloučení některých infekcí (chlamydie, toxoplazma), vyloučení celiakie a endometriózy, PCT, u muže kromě základního spermiogramu také tzv. funkční testy spermií, zejména test fragmentace DNA spermií a test k vyloučení autoprotilátek proti spermiím. U obou partnerů se pak doporučuje genetická poradna a genetické vyšetření (karyotyp).
Na základě výsledků bych pak navrhoval vhodný postup. MACS doporučujeme vždy, i pokud je spermiogram dobrý, nemůže uškodit, jen zlepší kvalitu vzorku. Před rozhodnutím, zda dělat PICSI by bylo dobré znát výsledky testu integrity/fragmentace DNA spermií.
Přeji hodně štěstí. Pokud by transfer nebyl úspěšný, objednejte se k nezávazné a bezplatné konzultaci do mé ambulance. Pak se budete moci lépe rozhodnout jak dál postupovat.
S pozdravem
prim. MUDr. Pavel Texl
vedoucí lékař a ředitel sanatoria