Dobrý den, prosím Vás o Váš názor ohledně našich neúspěšných těhotenství. Máme za sebou 9 zamlklých těhotenství, vždy v době mezi 7-8tt. Na klinice, kterou navštěvujeme v Olomouci si s námi již nevědí rady. Nemáme problém s přirozeným otěhotněním, to se nám povedlo 7x, ale vždy se špatným koncem. Proto nám bylo doporučeno vyšetření embryí, které 2x prokázalo geneticky nevhodné embrya. Stimulace byla provedena v krátkém protokolu (poprvé 3 oocysty a podruhé 2 oocyty). Přistoupili jsme na možnost dárcovských vajíček. Z toho jsme získali 4 embrya ve stádiu HB/1.První po stimulaci a ET se neuchytlo. Druhé v nativu a KET v prosinci 2016 bylo úspěšné, nicméně opět v 8+6tt přestalo být srdíčko.Tyto embrya nebyla vyšetřena metodou PGS z důvodu velmi malé pravděpodobnosti genetické poruchy.
Oba máme kompletní genetické i imunologické vyšetření. Manžel bez nálezu a já s nálezem na imunologii u Mudr. Malíčkové v Praze. Proto jsem vždy po otěhotnění sledována i u paní doktorky. Nicméně v posledním případě jsem imunologii měla zcela v pořádku.
Manžel (53let) má 4děti z předchozího vztahu ve věku 22-29let. Já(38let) mám dceru věk 16let.
Máme ještě nějakou naději na úspěšné těhotenství?
Děkuji Vám za odpověď.
Lucie
Dobrý den, paní Lucie,
až 80% potratů je způsobeno abnormální genetickou výbavou embrya. Genetické chyby u embryí se vyskytují ve větší míře s rostoucím věkem ženy – u žen ve 35 letech je to 50/50, u žen čtyřicetiletých pak vzniká průměrně asi 80% geneticky chybných embryí. Důvodem, který neodhalí žádné vyšetření, tedy může být i Váš věk. Předpokládám, že máte vyšetřeny hormony štítné žlázy, provedena hematologická vyšetření, vyloučenu celiakii a infekční onemocnění, která by mohla také ovlivnit výsledek.
Byl u Vašeho partnera proveden test fragmentace DNA spermií?
Tento parametr je nezávislý na výsledcích spermiogramu, ale zvýšená míra fragmentace u spermií může mít zcela zásadní dopad na vývoj embryí.V případě, že by byly zjištěny patologické hodnoty, pak je vhodné použít metodu zpracování MACS s kombinací oplození pomocí metody PICSI a provedení PGS vyšetření embryí ve stádiu blastocysty.
Budete-li mít další otázky, rádi Vám je zodpovíme
S pozdravem
prim. MUDr. Pavel Texl,
RNDr. Kateřina Wagnerová