Dobrý den,
jsem přenašečkou hemofilie, takže bych pro další otěhotnění ráda využila metody PGD, ale stále kojím osmiměsíční dcerku a ráda bych kojila do samoodstavu, což může být samozřejmě v řádu nekolika let. Laktační poradkyně mi tvrdí, že některé formy stimulace pro IVF se s kojením nevylučují, ale na jiném pracovišti tento postup naprosto zavrhli. Proto bych se chtěla zeptat, zda je možné alespoň minimálně kojit i při PGD, případně kojení přerušit jen na dobu nezbytně nutnou (počítám s poklesem laktace v těhotenství v případě úspěšného IVF, nejde až tolik o mléko, jako o jedinečný kontakt s dcerkou při kojení) nebo se budu muset smířit s dřívějším odstavem dcerky. Předem dekuji za odpověď
Dagmar
Dobrý den, paní Dagmar,
při podávání stimulačních léků (analoga GNRH a deriváty FSH) je kojení kontraindikováno. Léky pronikají do mateřského mléka a mohou ovlivnit hormonální nastavení kojeného dítěte, což může být velmi nebezpečné pro jeho další vývoj. Před zahájením stimulace musí být kojení definitivně ukončeno.
Přechodné odstříkávání mléka je sice teoreticky možné, ale doba odstavení by byla minimálně 1 měsíc (od zahájení stimulace až do ukončení menses které budou následovat po odběru oocytů), což by s největší pravděpodobností stejně vedlo k odstavení od prsu. Mléko v tomto období je třeba vyhazovat, dítě jej nesmí dostat ani v minimálním množství.
Benefit z kojení je dle doporučení většiny pediatrů do 1 roku dítěte. Již teď je možné začít postupně nahrazovat příjem tekutin jinou formou (hrneček, pítko, brčko atd.), dítko postupně odstavit a následně můžete bezpečně podstoupit IVF.
S pozdravem
MUDr. Jakub Texl