Dobrý den,
velmi často si procházím různé rady a příspěvky a chtěla bych znát Váš názor.
Je mi 39,5 roku, nikdy jsem nebyla těhotná a téměř celý reprodukční život jsem brala antikoncepci. Od dubna minulého roku jsme se s mladším přítelem (nyní 34) začali pokoušet o mimčo, ale zatím se nedaří.
V létě minulého roku jsme se objednali na soukromou kliniku poté, co jsem zjistila, že IVF pojišťovny hradí pouze do necelých 39 let. Žila jsem v domnění, že do 39+364 dnů. Hormonální výsledky jsem měla všechny v pořádku, AMH 2,76. Bohužel přítel má špatnou pohyblivost – asthenozoospermia – cca 39 % pohyblivých, ale pouze 12 % progresivně pohyblivých (v té době).
Absolvovali jsme jeden cyklus IVF s krátkým protokolem a stimulací Bemfolou. Odebrali mi 7 folikulů, v 5 z nich byla zralá vajíčka. Oplodnila se 4 z nich, přičemž do pátého dne se pěkně vyvíjela dvě, ale k transferu mi byla doporučena pouze ta jedna nejlepší blastocysta. Výsledek negativní.
Kvůli cenám jsme přešli do státního CARu, kde jsme absolvovali vyšetření na imunologii a genetice. Mně byly zjištěny hraniční hodnoty na protilátky proti vlastním ovariím. Beru pouze Stacyl na ředění krve a vitamín D. Od začátku tohoto roku jsme absolovovali 4x IUI bez úspěchu. Bohužel se hodně liší měsíc od měsíce přítelův spermiogram, resp. množství spermií, protože jiný údaj nám neříkají. V lednu 22 mil./ml., v únoru 12 mil./ml., v dubnu 8 mil./ml. Přítel užívá selen, zinek, zkoušeli jsme kotvičník, teď machu, já piju různé bylinné čaje. Přítel je kuřák a pivař a denně jezdí na kole, využívá ho jako dopravní prostředek.
Ovulaci mám každý měsíc pravidelně a střídají se mi strany, vejcovody průchodné.
Mimochodem po IUI jsem užívala Estrofen 0-1-0 a Utrogestan 1-0-2. Přibrala jsem, cítím se neustále nafouklá a po těchto i po hormonální stimulaci po IVF jsem skoro celých 14 dní prospala a nemám vůbec energii na nic, naopak nálady kolísají jak na houpačce.
Uvažuji, co dál. Na IVF nemáme peníze a stejně je v mém věku úspěšnost již nižší. Ráda bych zkusila nativní cyklus – ideálně s minimální stimulací, ale kvůli nižší sliznici (cca 6 mm) nevím, zda existuje i jiná stimulace než Clostilbegyt, který prý sliznici snižuje. Počítá se cena nativního cyklu dle počtu získaných vajíček či na výsledném počtu nezáleží? Prý je možné získat 1-4 vajíčka, což je pak ve srovnání s mými 5 při IVF dost podobný počet a hodně odlišné ceny.
Také jsem četla, že se má posunovat věk pro IVF hrazené pojišťovnami na 40 let a že občas nějaká klinika vypíše studii IVF zdarma.
Darovaná vajíčka ani spermie nechceme. V mém okolí mám hodně kamarádek, které jsou stejně staré a otěhotněly přirozeně. V čem spatřujete největší problém? Dojde vůbec při našem snažení k oplodnění vajíčka?
Moc děkuji za rady. Mimochodem žijeme v Praze.
Pěkný den.
Petra
Dobrý den, paní Petro,
podle mne máte nejvyšší čas začít situaci „řešit“ efektivně. Roli může hrát každý měsíc…
Provádět ve Vašem věku inseminace nebo nativní cykly mi přijde jako naprostá ztráta času.
Já bych Vám doporučil dovyšetřit vše, co nebylo provedeno a následně provedení klasické normální stimulace krátkým protokolem, kombinace Diphereline + Menopur, počáteční dávka dle výsledků hormonálního profilu. To, co je důležité, je provádění pravidelných odběrů krve min. 5., 8., 11. den stimulace spolu s kontrolním UTZ vyšetřením. Podle toho stimulaci řídit. Stimulace musí trvat alespoň 12 dní, tedy OPU nejdříve 14. den, častěji i později. Pokud tomu tak není, jsou získána i na pohled kvalitní vajíčka/embrya, ale výsledky jsou většinou špatné… Stimulaci Bemfolou považuji za nevhodnou, pro Vás obzvlášť.
V našem centru u každého páru před zahájením jakékoliv léčby provádíme následující vyšetření – u ženy hormonální profil včetně hormonů štítné žlázy, AMH, vyšetření reprodukční imunologie včetně autoprotilátek a buněčné imunity, vyloučení některých infekcí (chlamydie, toxoplazma), vyloučení celiakie a endometriózy, PCT, u muže kromě základního spermiogramu také tzv. funkční testy spermií, zejména test fragmentace DNA spermií a test k vyloučení autoprotilátek proti spermiím. U obou partnerů se pak doporučuje genetická poradna a genetické vyšetření (karyotyp).
Ve Vašem věku vzniká v průměru 80% embryí geneticky chybných. Proto i když jsou získána vajíčka a embrya, ještě není vyhráno. Skutečně doporučuji nečekat na lepší podmínky, posouvání hranice věku úhrady IVF se řeší již dlouho, studie, které jsou pro pacientku zdarma vůbec nejsou založeny na tom, aby co nejvíce pacientek otěhotnělo, apod.
Vybírejte ale velmi dobře centrum, kde se budete léčit. Je důležité Vás i partnera na začátku dobře vyšetřit, podle toho volit metody oplození (určitě použít MACS, dle výsledků fragmentace DNA ICSI/PICSI), dále pak dobře monitorovat stimulaci (viz výše), volit správné stimulační preparáty (kombinující FSH a LH), správně načasovat odběr vajíček a transfer, …a práce embryologické laboratoře, to je zcela samostatná kapitola…Dívejte se po vybavení laboratoří, výsledcích, postupech…
Hodně štěstí
prim. MUDr. Pavel Texl
vedoucí lékař a ředitel sanatoria