Dobrý den,
ráda bych znala váš názor ohledně postupu při KET. Dva roky se snažíme o potomka (3/4 roku přirozeně – bezúspěšně, zbytek za pomoci CAR). Oba jsme s partnerem dle kliniky v pořádku (já vyšetření na hormonální profil + vyšetření trombofilních mutací v genech, partner spemiogram perfektní). Před rokem IUI – ihned se zadařilo, bohužel se jednalo o GEU (odstraněn pravý vejcovod), druhý by měl být dle vyšetření průchodný. Začátkem tohoto roku jsem absolvovala 1.IVF cyklus (stimulace Gonal F, Cetritode) + před odběrem Ovitrelle -> punktovaných 15 folikulů, z nich získáno 13 oocytů (10x MII, 2x MI, 1x GV). Odběr byl proveden 11. den cyklu. Po prodloužené kultivaci 1 embryo transferováno a 7 zamraženo. Po transferu Prednison 1-0-0 a 1x denně ráno Crinone -> TT negativní.
Následně 1. KET v nativním cyklu – zavedeno 1 embryo výborné kvality za použití embryoglue, medikace stejná -> TT negativní.
2. KET v nativním cyklu – zavedena 2 embrya na vlastní žádost (jedno výborné, druhé ohodnoceno na 50%), stejná medikace i embryoglue -> TT negativní.
Následně na mou žádost proveden opakovaný hormonální profil – vše v normě. 3.KET v nativním cyklu – zavedeno 1 embryo (výborná kvalita) a na výsledek čekám. Nicméně dle doprovodných projevů stejných jako u minulých cyklů tuším, že se opět nezadařilo.
Máme ještě 3 embrya. Jaký další postup byste doporučil? Jaká vyšetření? Mám se dožadovat imunologického vyšetření, popř. vyšetření dělohy (scratching)? Napadlo mě, zda nemohou nějak škodit vitamíny které beru sama od sebe(kyselina listová, vitamin D, C, K2, Omega, hlíva ústřičná, hydrolizovaný kolagen ..) ?? Přijde mi to jako motání se v kruhu, zvláště když nám tvrdí, že jsme oba v pořádku. Ráda bych pro úspěšnost udělala maximum. Já i partner 35 let.
Za zodpovězení předem děkuji.
Kája
Dobrý den, paní Kájo,
chybí mi celá řada vyšetření u Vás i u partnera. V našem centru u každého páru před zahájením jakékoliv léčby provádíme následující vyšetření – u ženy hormonální profil včetně hormonů štítné žlázy, AMH, vyšetření reprodukční imunologie včetně autoprotilátek a buněčné imunity, vyloučení některých infekcí (chlamydie, toxoplazma), vyloučení celiakie a endometriózy, glykemie, PCT, u muže kromě základního spermiogramu také tzv. funkční testy spermií, zejména test fragmentace DNA spermií a test k vyloučení autoprotilátek proti spermiím. U obou partnerů se pak doporučuje genetická poradna a genetické vyšetření (karyotyp).
Jinak bychom dělali také stimulaci – jiný protokol i jiné preparáty (Diphereline + Menopur/Pergoveris), ale hlavně pravidelné kontroly během stimulace a to nejen UTZ, ale min. 3-4x odběr krve na FSH, LH a E2 a podle výsledků stimulaci řídit. Odběr vajíček by nikdy neměl být dříve než 13. den, spíše 14. nebo později (podle výsledků).
Užívání Prednisonu „naslepo“ bez indikace určitě nedoporučujeme. Stejně tak Embryoglue nepoužíváme. Volíme raději efektivní metody „na míru“ výsledkům vyšetření obou partnerů. Další vyšetření si můžete vyžádat, ale nejsem si jistá, že se setkáte s velkým nadšením. Pokud by byli přesvědčeni, že Vám to něco přinese, tak by tato vyšetření dělali jako my hned na začátku, před zahájením jakékoliv léčby. To, co popisujete, je bohužel poměrně běžná praxe mnoha center…
Pokud máte nyní zamražena ještě 3 embrya, pak má smysl „řešit“ jen to, co může ovlivnit výsledek (např. imunologie). Kvalitu embryí už ale nezměníte.
S pozdravem
RNDr. Kateřina Wagnerová
vedoucí laboratoře IVF
MUDr. Jakub Texl
lékař IVF a lékař centra onkologické prevence