Dobrý den,
rozhodli jsme se podstoupit IVF a chtěla bych znát Váš názor na další postup. Zatím jsme oba bezdětní, já 37, partner 33. Poprvé jsem otěhotněla spontánně ve 35 letech, MA v 6tt. Poté asi rok snažení bez úspěchu. Následovala konzultace na jedné z klinik reprodukční medicíny. Udělali mi hormonální profil (AMH 2,4, zbytek prý v normě). Partner spermio v normě kromě snížené pohyblivosti (naposledy 14%). Tam jsem otěhotněla při druhém IUI, bohužel na screeningu ve 14.týdnu vyšla špatně genetika (Ed.syn.) a rozhodli jsme se pro ukončení. Nyní řešíme IVF s tím, že bychom u embryí chtěli před zavedením otestovat genetiku. Podstoupili jsme genetické vyšetření s partnerem a čekáme na výsledky. Na současné klinice nám ale nedoporučili žádná další vyšetření před zahájením IVF. Je vhodné provést imunologii nebo hematologické vyšetření? Provádí se tato vyšetření před IVF? Pokud ano, jak si o ně zažádat (platí se? dají se udělat přímo na klinice repro.medicíny?). Jaké další vyšetření jsou vhodná před zahájením? Nechci jít do IVF s tím, že to bude „testovací pokus“ a dál se uvidí. Je mi jasné, že se to nemusí hned povést, ale chci, abychom byli připraveni co nejlépe. Dále nám byl navržen krátký protokol. Souhlasíte s tímto postupem?
Děkuji předem za odpověď.
Renata
Dobrý den, paní Renato,
je to přesně jak říkáte. Před IVF by mělo být provedeno maximum vyšetření tak, aby se podařilo odhalit co nejvíce a podle výsledků pak efektivně postupovat. To by ale mělo dobré centrum dělat automaticky, ne, že se toho bude pacient „dožadovat“.
Centra se mezi sebou velmi liší a ne všude dostanete za stejné peníze totéž. Můžete jen pátrat a zjišťovat si informace, obejít více center a porovnat si nabídku. Pak se teprve rozhodujte, kde se budete léčit. Praxe je většinou taková, že jako první si páry vybírají CAR, který mají nejblíž. Že je v přístupu, postupech a výsledcích CAR rozdíl, začnou zjišťovat až po několika neúspěšných cyklech, často ve vysokém věku, bez peněz, bez další energie a chuti něco dál podnikat…
V našem centru u každého páru před zahájením jakékoliv léčby provádíme následující vyšetření – u ženy hormonální profil včetně hormonů štítné žlázy, AMH, vyšetření reprodukční imunologie včetně autoprotilátek a buněčné imunity, vyloučení některých infekcí (chlamydie, toxoplazma), vyloučení celiakie a endometriózy, PCT, glykemii, u muže kromě základního spermiogramu také tzv. funkční testy spermií, zejména test fragmentace DNA spermií a test k vyloučení autoprotilátek proti spermiím. U obou partnerů se pak doporučuje genetická poradna a genetické vyšetření (karyotyp).
Dalším faktorem, který může zcela zásadně ovlivnit výsledek je stimulace. Stimulační protokol by měl být volen podle věku a předpokládané reakce vaječníků, ve Vašem věku by byl vhodný krátký protokol, kombinace Diphereline + Menopur. Dále je třeba stimulaci pečlivě monitorovat a řídit (3-4x se během stimulace odebírá krev na FSH, LH a E2 a provádí se UTZ kontrola). Zeptejte se, zda Vám budou pravidelně odebírat krev a podle hodnot postupovat. Stimulace by také měla trvat min. 11 dní, tedy odběr vajíček nejdříve 13. den, častěji později. Pokud není stimulace dobře provedena, jsou i získána „na pohled“ kvalitní embrya, ale většinou nedochází k těhotenství…
Výsledek ovlivní i práce embryologické laboratoře a kvalita embryí. Práce embryologů, postupy, vybavení, apod. se napříč centry velmi výrazně liší, což má samozřejmě vliv na konečný výsledek.
PGT vyšetření je jistě na místě.
S pozdravem
prim. MUDr. Pavel Texl
vedoucí lékař a ředitel sanatoria