Vážený pane doktore,
chtěla bych Vás poprosit o Váš názor ohledně naší situace a zkušenosti s IVF, popřípadě jak bychom měli postupovat dále.
Manžel má Klinefelterův syndrom, je neplodný, proto je IVF s dárcem naší jedinou možností, jak se snažit o dítě. Mně je 29 let, centrum asistované reprodukce navštěvujeme rok a půl. Při první návštěvě mi odebrali krev. Paní doktorka pravila, že je vše v pořádku, že mám pouze trochu zvýšený prolaktin, což může být prý ovlivněno ranním odběrem krve nebo stresem. Poté jsem absolvovala vyšetření na průchodnost vejcovodů. Výsledkem byla průchodná pravá strana, u levé prý nejasné. Dvakrát jsme zkusili IUI, ale neúspěšně. Před IUI jsem brala clostilbegyt, neovulovala jsem. Nechtělo se nám ale dál „utrácet“ za inseminace, prý je úspěšnost malá. Rozhodli jsme se tedy jít do IVF. Devět dní jsem píchala Bemfolu (150 IU), od desátého dne do šestnáctého dne jsem měla připíchávat k Bemfole ještě Menopur (75). Poslední dva dny k tomu přibyl ještě Ganirelix a na závěr Ovitrelle. Celkem mi bylo odebráno 15 oocytů. V den odběru jsem začínala být trochu nemocná. Z těch patnácti mi nakonec zbyla tři šestidenní embrya. Před každým transferem jsem užívala 3x denně Estrofem a zaváděla ráno a večer dva Gynprodyly. První ET neúspěšný, začala jsem špinit už 10. den. Při konzultaci před dalším KET mi paní doktorka řekla, že na jedno úspěšné IVF potřebují v průměru 3 transfery. Druhý KET také nevyšel, opět jsem začala špinit. Při konzultaci před posledním KETem jsem se ptala, zda nelze pro úspěch udělat něco víc. Údajně vzhledem k mé diagnóze není třeba dalších vyšetření. Přes rok jsem brala kyselinu listovou, zkusila jsem pak i komplex Verra na plodnost. Nastal den posledního KETu, embryo začalo hatchovat a doktorka říkala, že podmínky jsou ideální. V ten den „napadlo“ paní doktorku vzít mi krev na progesteron. Druhý den po transferu mi volali, že hodnota v krvi byla 16 a měla být aspoň 30. Napsali mi tedy Prolutex. Každý transfer dělal jiný lékař a na konzultace se mi lékaři také někdy střídali. 14. den jsem měla slabě pozitivní test, šla jsem tedy na krev. HCG bylo jen 26 a sestřička říkala, že bych měla mít aspoň sto. Věděla jsem tedy, že je vše opět ztracené. Za dva dny jsem šla na kontrolní odběr a HCG bylo už jen 7, takže vše opět špatně. Co se týče výšky sliznice, vždy narostla pěkně kolem 10mm.
Můj dotaz tedy zní: vzhledem k tomu, že všechny transfery probíhaly v řízené stimulaci (neovuluji), neměla jsem píchat Prolutex už před transferem? Neměli mi v centru vzít krev např. na imunologii? Ve všem jsme spoléhali na lékaře, nejsem z oboru. Na internetu jsem ale četla, že u pacientek s anovulačními cykly se vždy externě podává progesteron. Nechci být paranoidní, jsme s manželem nešťastní a máme trochu pocit, že naši léčbu zanedbali/podcenili. Jsem si vědoma, že je to náš první cyklus a že jiné páry se snaží třeba i x let. Ale i přes toto nám to vrtá hlavou. Teď si dáváme chvilku čas před dalším cyklem, stálo nás to hodně sil a o financích ani nemluvím. Můžete mi, prosím, poradit, na co si dát příště pozor, popř. jaká vyšetření požadovat? Ujišťovali nás, že embrya byla kvalitní, navíc dárci jsou prý prověření a velmi kvalitní. Mohla být kvalita embryí ovlivněna tím, že jsem měla během stimulace oslabenou imunitu a v den odběru jsem již byla nachlazená?
Vím, že jsem se velmi rozepsala, předem děkuji za Vaši odpověď.
Katka
Dobrý den, paní Katko,
v první řadě Vám doporučuji provedení všech možných vyšetření, která před IVF doporučujeme. Protože např. bezpříznaková celiakie nebo chlamydie mohou být příčinou raných potratů. Běžně provádíme imunologické vyšetření. Stejně důležité je i genetické vyšetření. 10% populace nese sice drobné genetické chyby, ale i ty mohou být příčinou potratů nebo sterility.
Za druhé doporučuji jiný typ stimulace. Krátký protokol s agonisty. Např. Diphereline 0,1 mg a Pergoveris. Během stimulace je třeba sledovat hladiny hormonů. Doporučuji 5., 8. a 11. den cyklu odběr na FSH, LH, E2 a UTZ – folikulometrii.
Nejvíce se centra liší ve vybavení laboratoří a postupech kultivace. To opět ovlivní kvalitu embrya. „Kvalita“ to není jen to, jak vypadá.
Před transferem preferuji přirozený cyklus a o užití Estrofemu rozhodujeme až 10.-12. den cyklu. Gestagen se začíná podávat pět dní před transferem v dávce 100 – 0 – 100 mg, od transferu zvyšujeme na 200-0-200mg. Je to dostatečné i u žen bez ovulace. U žen bez ovulace, je možné ovulaci provokovat malou dávkou FSH opakovaně 75 j.
Pokud máte zájem, můžete se objednat na konzultaci do mé ambulance na tel. 549523258, kde můžeme i doplnit naše odběry krve, včetně odběru na genetické vyšetření.
S pozdravem
prim. MUDr. Pavel Texl
vedoucí lékař a ředitel sanatoria