Dobrý den, nerada obtěžuji, ale ráda bych Vás požádala o radu.
Povedlo se mi otěhotnět pomocí IVF a byla mi hned před celým procesem nasazena kyselina listová – acidum folicum, ve které je obsaženo 10 mg listovky. (Nevím, proč mi byla nasazena toto množství denně, nevím o tom, ze bych měla mutaci, která si se stěpením listovky neumí poradit, neobjevily se u mě ani v rodině v minulosti žádné malformace plodu ani nic podobného.) Vzhledem k tomu, ze mi bylo již od počátku hodně zle, příjem ovoce a zeleniny téměř na nule, nechtěla jsem ponechat nic náhodě a v lékárně jsem pořídila ještě na doporučení od lékařky tehotenske vitaminy, konkrétně Yarilo Einstein a poté GS Mamavit s DHA a EPA. Pan magistr v lékárně mě uklidnil, ze případný přebytek se vyloučí močí, nevadí tedy, když oba přípravky budu kombinovat, proto jsem je brala celý první trimestr.
Nyní jsem ale vlastně náhodou narazila článek (viz.níže), který před přebytkem listovky varuje – dokonce udává za hraniční množství i jen to, které bylo obsaženo pouze v samotném GS Mamavit. A já brala každý den 800 µg z multivitaminu a 10 mg, tzn. 10 000 µg z Acidum Folicum. To je skoro 20x vyšší, než doporučené množství pro těhotné ženy.
Nyní mě přepadl strach, jestli jsem touto koňskou dávkou nemohla ublížit miminku, dle článků sice listovka ve zvýšené dávce vývojovým vadám zabraňuje, ale takto extrémní dávky prý tělo vyloučit samo neumí a zůstává v krevním oběhu. Údajně se s touto přemírou zvyšuje výskyt poruch autistickeho spektra u dětí atp. A proto bych Vás moc ráda poprosila o názor, jsem z toho skutečně zoufalá.
Děkuji moc!
S pozdravem
Petra
Dobrý večer, paní Petro,
pro Váš klidný spánek se dá uvést, že z hlediska gravidity jsou popisovány pouze příznivé účinky na plod. Pacientky, které mají v anamnéze záchyt vývojové vady neurální trubice plodu, mohou užívat 10mg ob den. Nebezpečný pro vývoj plodu je tedy nedostatek kyseliny listové, ne její nadbytek. Ten tělo téměř ve všech případech vyloučí.
Stran souvislosti konkrétně autismu a nadbytku kyseliny listové bych byl skeptický. Je velmi moderní svalovat tuto poruchu na očkováni, užívání léků a podobně. Žádná ze seriózních vědeckých prací tuto souvislost nikdy neprokázala. Jedná se o velmi populární a stále žijící nebezpečný mýtus.
S pozdravem
MUDr. Jakub Texl
lékař IVF a lékař centra onkologické prevence
Dobrý den, pane doktore.
Jsem Vám velmi vděčná za odpověď!
Ano, také jsem si nečetla, že 10mg tableta skutečně stačí jen takto sporadicky, když jsem se však dívala do plánu terapie, opravdu jsem tam měla napsáno každodenní užívání, přestože nemám žádnou zdravotní indikaci, která by to vyžadovala (epilepsie atp.)
Dalo by se říci, jestli je nějaké riziko pro plod? Omlouvám se, že se tak vyptávám-ale brala jsem léky dle předpisu lékaře s vědomím, že se případným komplikacím pro plod jejich užíváním vyhnu. A představa, ze jsem je tím naopak mohla způsobit, mě více než děsí.
Děkuji Vám a přeji hezké dny!
Petra
Dobrý den, paní Petro,
v podstatě předávkování lékem acidum folicum léčiva (10mg) není možné (nebylo popsáno), při požití více tablet naráz se mohou objevit zažívací potíže, podrážděnost nebo poruchy spánku, jinak SPC jiné symptomy předávkování neuvádí. Nadbytečné léčivo se vyloučí močí, za předpokladu normální funkce ledvin.
Vysoké dávkování je zbytečné. V období plánování těhotenství stačí 400 mikrogramů denně, většina tablet je 800 mikrogramů. Pokud se užívá 10 miligramová tableta, pak stačí dávkování 1-2x týdně.
S pozdravem a přáním hezkého dne
MUDr. Jakub Texl
lékař IVF a lékař centra onkologické prevence