Schválení pro tuto terapii, která dostala název Kymriah vydal Americký Národní úřad pro léčivé přípravky FDA. Byla označena za historický pokrok v léčbě rakoviny krve pomocí inovativní genové terapie. Švýcarská farmaceutická skupina Novartis, která je držitelem patentu, uvedla, že Kymriah projevil účinek v 83 % případů. Kymriah byl v USA schválen pro pacienty starší 25 let, kteří se léčí s akutní lymfatickou leukémií (ALL). Léčba se používá pouze v případě opakovaného výskytu nemoci po konvenční léčbě, nebo když pacient na léčbu nereaguje.
Akutní lymfatická leukémie představuje asi čtvrtinu všech onkologických onemocnění u dětí. Šance na přežití pro děti, které jsou léčeny zavedenými terapiemi, se pohybují mezi 80 a 90 procenty.
Vědec Carl June z Pennsylvánské univerzity je považován za průkopníka této terapeutické metody. Nejslavnějším pacientem je nyní dvanáctiletá dívka Emily Whitehead, která dostala terapii před šesti lety. Od té doby je vyléčena. Také ve Vídni byly touto formou léčby léčeny děti. Ovšem i v této terapii dochází k opětovnému výskytu onemocnění. Nemoc se vrátila v několika případech původně úspěšně léčených relapsů. Tito pacienti poté dostávali další terapie nebo podstoupili transplantaci kmenových buněk.
V USA podle společnosti Novartis bude léčba Kymriahem stát 475 000 dolarů (394 256,31 eur). Žádost o schválení léčby v EU se očekává na konci roku 2017.)
Ze zdroje: APA/AFP, Novartis, kurier.at