Dobrý den, pane doktore,
prosím o Váš názor či nápad, jak řešit naši situaci. Je mi 38 let, manželovi 43 let (má zdravého syna z předešlého vztahu). V roce 2009, 2010 jsem přirozeně s manželem otěhotněla, ukončeno vždy v 10 tt – zamlklý potrat (vždy na UTZ jen gestační a žloutkový váček), v roce 2011 jsme se obrátili na CAR – diagnostikována endometrióza (ložiska odstraněny, léčba poté 6 měsíců HA), endometrióza přetrvává dosud (spousta drobných myomů umístěných přímo v děložní sliznici)- na bolesti v rámci MS musím užívat Tramal (Algifen nefunguje), absolvovali jsme již 3x IVF s vlastními vajíčky (vždy do 5 dne vydrželo jen 1 embryo, ale výborné kvality, zavedeno,bez těhotenství), 2x minimální stimulace s vlastními vajíčky, z toho 1x s darovanými spermiemi (výsledek naprosto stejný jako u IVF), nyní jsme podstoupili 4 IVF s darovanými oocyty (dárkyně 24 let, zdravá, sama má vlastního potomka), zavedeno 1 embryo (4 den vývoje již ve stádiu blastocysty, prý výborné kvality), otěhotněla jsem, ale nyní v 7 tt opět zamlklý potrat a čeká mě revize (užívala jsem Estrofen 2-0-2, Utrogestan 2-2-2, Prednison 1/2-0-0. Nevím, jestli tato informace je podstatná, ale raději ji uvedu, od transferu jsem 3 – 4 dny měla prakticky celodenní bolesti podbřišku (jako u MS), poté tyto bolesti jsem měla v odpoledních a večerních hodinách. Prakticky jsem celou dobu spíše jen ležela, od transferu jsem nepatrně špinila (růžový či hnědý výtok), 15 den po ET jsem zakrvácela cca 1/2 hodiny (ale jasně červená krev), 14 den po ET hcg 439, 15 den po ET při krvácení hcg 650, 17 den po ET hcg 596 (od té doby již jsem ani nešpinila), 22 den po ET hcg 1439, gestační váček 6,6 mm, 27 den po ET gestační váček bez embr. polu. Imunologie u obou z nás v pořádku, v rámci genetiky u manžela zjištěna Leidenská mutace, u mě výsledky v pořádku, dále u mě zjištěny v roce 2010 chlamydie, přeléčeno ATB (manžel ale léčbu odmítl). Už jsem zoufalá, 10 let se pokoušíme o potomka, a když už se nám podaří otěhotnět, opět zamlklý potrat. Od dárkyně máme ještě zamrazena další embrya, ale obávám se, že pokud se podaří otěhotnět, že situace bude nakonec stejná (zamlklý potrat). Chápu, že můžu mít špatná vajíčka (o čemž svědčí asi neúspěch všech předešlých pokusů), ale když embryo vzniklo ze zdravých vajíček a uhnízdilo se, obávám se, že chyba je ve mně a nevím, jak ji odstranit. Může mít endometrióza, případně chlamydie vliv na tento, pro nás nepříznivý vývoj a dá se toto nějak odstranit. Jaká vyšetření byste ještě doporučoval? Připadám si naprosto k ničemu, někde ve mě je chyba a já nevím, kde. Moc Vám děkuji za Váš čas a přeji krásný den.
Renata
Dobrý den, paní Renato,
píšete, že dutina děložní (sliznice) obsahuje myomy – toto by bylo třeba ověřit aktuální hysteroskopií a (mikro) abrazí dutiny s histologickým vyšetřením. Myomatóza by mohla být příčinou potratů. Chlamydie jistě také – vždy se léčí oba partneři současně. Doporučuji zkontrolovat aktivitu protilátek u obou z vás.
Důležité je vybrat si však dobré CAR. Píšete, že Vaše embrya se „sotva dožila“ 5. dne kultivace, podobná situace byla i s vajíčky dárkyně. Pokud by měl být problém hlavně ve vajíčkách, pak by byl zásadní rozdíl v kultivaci embryí Vašich a z dárcovských vajíček… což není… Problém tedy bude nejspíše jinde – ve spermiích ? Ve kvalitě kultivace ? Bylo provedeno vyšetření integrity DNA spermií ? Pokud ne, určitě doplnit. Výrazně zhoršená fragmentace DNA spermií znamená, že se embrya vyvíjí špatně dříve nebo později skončí (neúspěch KET, zamlklé těhotenství) … Kvalita kultivace je velmi důležitá, pokud CAR transferuje embrya 4. den – není to dobrá známka kvality. U nás transferujeme stádia pozdější, 5. – 6. den kultivace. Používáme nejnovější generaci mini-inkubátorů a naše laboratoře disponují certifikáty kvality.
https://www.sanatoriumhelios.cz/miniinkubator-geri/
Dále bych doporučoval provést vyšetření PGT-A na vzniklých embryích. Lze již dopředu stanovit genetickou výbavu vzniklého embrya a pak zavádět jen ty s normálním karyotypem.
https://www.sanatoriumhelios.cz/metody-pgd-pgs/
Nabízíme Vám nezávaznou osobní konzultaci v našem CAR.
S pozdravem a přáním hezkého dne
MUDr. Jakub Texl
lékař IVF a lékař centra onkologické prevence