Endometrióza je jednou z nejběžnějších příčin ženské neplodnosti.
Často ji přejdeme s tím, že se jedná pouze o bolestivou menstruaci. Mnoho žen žije s endometriózou řadu let bez toho, aby vyhledaly lékařskou pomoc. Některé si uvědomí, že je něco špatně až ve chvíli, kdy se snaží založit rodinu.
Pokud máte endometriózu, nebo si myslíte, že ji máte, nejste sama. Jedná se totiž o onemocnění, kterým trpí každá desátá žena a odhaduje se, že až u 30 % žen může být endometrióza příčinou neplodnosti.
MUDr. Jakub Texl, gynekolog a odborník na léčbu neplodnosti působící v Sanatoriu Helios, vysvětluje: „Jedná se o onemocnění, při kterém se částečky endometria nacházejí mimo dutinu děložní, nejčastěji v pánevní oblasti na místech jako jsou děloha, vaječníky, vejcovody, močový měchýř či rektovaginální septum. Raritně se endometrióza nachází i v jiných orgánech, například v plicích. Doposud nikdy nebyla nalezena pouze v srdci a ve slezině.“
Příznaky a symptomy tohoto onemocnění mohou být různé. Některé ženy nemají žádné, jiným může nemoc způsobovat bolesti a znepříjemňovat normální život.
Obvyklé příznaky
„Mezi obvyklé příznaky patří dlouhotrvající bolesti v oblasti pánve, obvykle se zhoršující v období měsíčků. V případě rozmístění endometriálních ložisek v pochvě, čípku a okolních orgánech dochází k významným bolestem při pohlavním styku. Pokud se ložiska nacházejí v močovém měchýři, bývá přítomna krev v moči,“ dodává doktor Texl.
K diagnostice endometriózy lékař obvykle provede gynekologickou laparoskopii. Zákrok se provádí v narkóze, lékař prohlédne vejcovody, vaječníky a dělohu pomocí přístroje připojeného na kameru.
Bohužel mnoho žen, které trpí endometriózou, mají také problém s početím.
„Nejčastější příčinou neplodnosti v souvislosti s endometriózou jsou srůsty v malé pánvi. Tyto srůsty mohou uzavřít vejcovod a tím znemožnit posunutí vajíčka do dělohy. Také mohou zabránit uvolnění vajíčka z vaječníku a pohybům vejcovodů,“ říká doktor Texl.
Přestože lékaři nedokáží uvést příčiny endometriózy na 100 %, jsou si jistí, že ženy s rodinnou historií této nemoci, jestliže trpí některými ze symptomů, čelí zvýšenému riziku.
„Pokud máte tak bolestivou menstruaci, že nemůžete jít do práce, musíte si brát prášky proti bolesti nebo bolest ovlivňuje váš vztah, měla byste navštívit odborníka,“ upozorňuje doktor Texl a pokračuje: „Dobrou zprávou je, že endometrióza může být léčena hormonálně nebo i laparoskopickým zákrokem a většina žen bude mít zdravé dítě – ať už počaté přirozeně nebo pomocí umělého oplodnění.“
Klíčem k úspěchu je ale začít řešit záležitosti spojené s plodností co nejdříve.
Nejste si jistá, zda se tento problém týká i vás? Objednejte se do Sanatoria Helios na bezplatnou konzultaci. Volejte 549 523 211, nebo použijte přiložený kontaktní formulář. Nepotřebujete žádnou žádanku a nemusíte se k nám registrovat.