Dobrý den,
mám na vás velkou prosbu dnes mi dorazily výsledky z imunologie s tímto výsledkem a vůbec tomu nerozumím:
Včera mi dorazily výsledky z imunologie s doporučením na hematologii našli mi zvýšené tyto látky mam strach ze to nepůjde léčit nevíte co znamenají tyto látky a zda to jde řešit léky
Mám tyto látky pozitivní
Acla igm 21,5
Apla igm 21,5
Annex Ing 13,4
Anti b2gp 24,3
Děkuji
Bára
Dobrý den, paní Báro,
k výsledkům imunologických vyšetření by měl dát vždy výklad lékař CAR nebo imunolog. Zaslání výsledků pacientce bez výkladu je samozřejmě velmi nevhodné.
Hodnoty, které jste zaslala, jsou pouze absolutní čísla, pro správné vyhodnocení by bylo dobré znát i jednotky a referenční rozmezí normy, které se mohou v jednotlivých laboratořích lišit. Obecně se za normální považují hodnoty do 5-10 kU/l
ACLA sou protilátky proti kardiolipinům, APLA proti fosfolipidům – jejich pozitivita bývá u antifosfolipidového syndromu, což je hematologická porucha – vyšetřuje a sleduje ji hematolog.
Annexin a anit Beta 2 glykoprotein (B2gp) – rovněž pozitivní u antifosfolipidového syndromu.
Vzhledem k uvedenému Vám doporučuji podrobnější hematologické vyšetření.
S pozdravem
MUDr. Jakub Texl
Dobrý den, děkuji moc za info, bohužel mi nic v Podolí vysvětleno nebylo našla jsem výsledky ve schránce, prosím a je to velká porucha, která by mi bránila otěhotnět. Děkuji moc
Bára
Dobrý den, paní Báro,
jedná se o onemocnění, kdy se tvoří protilátky proti fosfolipidům, které jsou součástí buněčných membrán. Jejich tvorba vede ke zhoršení průtoku krve v cévách a v orgánech a vzniká tzv. hyperkoagulační stav = větší pohotovost ke spontánnímu srážení krve v cévách a vzniku trombózy = ucpání cévy krevní sraženinou. To se nejčastěji stane v některé z hlubokých žil na dolní končetině, což vede k bolestivému otoku a omezení hybnosti končetiny. Bez správné léčby se může část této sraženiny uvolnit a proudem krve zanést až do plic, kde způsobí embolii.
Nemusíte mít strach, trombóza nevznikne sama od sebe, vždy je třeba souhra více faktorů – např. dlouhé znehybnění v sádře, velká operace, velmi dlouhé cestování v těsném prostoru (letadlo, autobus), hormonální antikoncepce, výrazná dehydratace, gravidita, atd. Často až kombinace více uvedených faktorů naráz onemocnění vyvolá.
Vy jej zatím nemáte potvrzené, máte jen podezření. Pro potvrzení / vyloučení je nutné právě zmíněné hematologické vyšetření. I kdyby se nakonec potvrdilo, nic se opět neděje. Pokud se o něm ví, existují léky tlumící srážení krve, které se ve výše zmíněných situacích podávají, aby Vás před trombózou chránily.
S pozdravem
MUDr. Jakub Texl