Pro někoho, kdo zjistí, že se mu nedaří počít miminko, to může být jedno z nejtěžších období v životě – obzvlášť, když vše, co si kdy přál, je vlastní rodina.
Partneři, kteří mají potíže s plodností mohou zažívat pocit, že přišli o své sny. Velmi často taková skutečnost otestuje vzájemné vztahy a může mít celkově negativní dopad na životy všech, koho se dotýká.
Samozřejmě, že existují způsoby, jak neplodnost řešit. Pro každý pár je jistě méně stresující, pokud je jeho okolí co nejohleduplnější.
Čemu se tedy jistě vyhnout a nikdy neříkat někomu, kdo má potíže s plodností?
1. Povrchnosti a fráze
Jsou nejhorším nepřítelem. Říkat věci jako: „Uvolni se, ono to přijde“, nebo: „Jste tak mladí, máte ještě spoustu času.“, pravděpodobně ženu nebo pár nejspíše rozčílí, než aby se cítili lépe. Vlastně vůbec nemá cenu snažit se je přimět, aby se cítili lépe, protože jediná věc, která to může udělat, je jejich vlastní miminko. Přinejlepším lze doufat, že se budou cítit podporovaní a milovaní. s
2. “Rozumím…”
Opravdu rozumíte? Pokud také nemáte potíže s početím, a pokud možno stejného druhu, potom ne, nerozumíte. Je to chlácholící odpověď, ovšem pokud ji zrovna neříká někdo, kdo nemůže mít tušení. Skutečnost je taková, že nikdo na celém světě se necítil přesně stejným způsobem jako někdo jiný. Takže prohlašování, že „chápete“, nebude nikdy dobrý směr, kterým se máte dát. Namísto toho přítele podpořte vyslechnutím. Sdělení jeho starosti mu uleví.
3. “Abych otěhotněla, stačí, když se na mě můj partner jenom podívá!”
Možná jste to mysleli dobře, jako veselý vtip, a možná si dokonce myslíte, že to působilo vtipně. Nepůsobilo. Lidem řešícím neplodnost to bude připadat jako necitelné chvástání. Vždy se tomu prosím vyhněte.
4. Nic
Jedna z nejhorších odpovědí někomu, kdo vám poví o svých potížích s početím, je ticho.
Bude se kvůli tomu cítit, že o tom neměl vůbec začínat, případně že je to vnímáno jako tabu. Není to tabu a vyžadovalo odvahu svěřit se vám. Je to skoro stejně tak nevhodné, jako když se usmějete a přitakáte, a pak hned převedete téma hovoru jinam – působí to bezohledně ke skutečnosti, když vám někdo svěřil takovou informaci. Mohlo by to zranit jeho city. To, co byste měli udělat, je být laskavý a zeptat se, jestli o tom chce mluvit dál. Dejte najevo, že jste připraveni naslouchat. A nabídněte podporu, pokud bude potřebovat.
5. “Moje děti jsou zlobivé, klidně si jedno vezmi!” nebo “Těhotenství nestojí za nic, je mi tak zle!”
Máte vlastní děti, tedy máte to, co lidé řešící svoji vlastní neplodnost chtějí mít. Nestěžujte si na skutečnost, že vás děti zlobí nebo vás neposlouchají, takové děti prostě někdy bývají. A fňukat vaší přítelkyni, která sama nemůže otěhotnět, působí necitelně a nevděčně. A navíc, nechtějí přece vaše děti, chtějí svoje vlastní děti. Nenabízejte jim tedy „vzít si jedno vaše“, opravdu to není totéž. To samé platí o těhotenství. Je lépe být vděčná za možnost být těhotná.
6. “Víš, že IVF něco stojí a je to zásah do organizmu?”
„Vážně? IVF vyžaduje nějaké úsilí? No nic, tak možná mě to časem přejde a děti už chtít nebudu.“ Jaký div, nikdo vám na vaši otázku takto neodpoví. Když už se někdo rozhodl vydat se cestou IVF, je jisté, že ví, do čeho se pouští. Počítá s tím, že raději teď projde určitým stresem, bolestí, peněžními výdaji, aby mohl mít děti, než aby dal nyní přednost pohodlí před možností, že vůbec kdy bude moct v náruči pochovat své vlastní miminko.
Takže jednoznačně to vědí a nemá příliš cenu jim to zmiňovat hned na prvním místě.
7. “No tedy, IVF, jak vzrušující!”
Ne. Není jiné slovo než ne. “Vzrušující“ se k popisu IVF neužívá, snad s výjimkou případů, kdy zásluhou IVF otěhotní. Skutečnost, že pár musel využít IVF, aby se jim narodilo dítě, je pro pár často skličující. Nikdo nechce podstupovat IVF jen tak, ale teprve, když je okolnosti kolem jejich situace s neplodností přivedou na tuto cestu. Jinak by mnohem raději měli dítě bez cizí pomoci, pokud by to bylo možné.
Čerpáno z FB Genea