Embryotransfer

Embryotransfer je zavedení embrya do dělohy. Zavádíme embrya v co nejvyšší kvalitě a v takovém vývojovém stádiu, kdy by se do dělohy dostala za přirozených podmínek.

Samotný zákrok je velmi jednoduchý, rychlý a bezbolestný, asi jako běžná gynekologická prohlídka. Lékař při něm speciálním katétrem pod kontrolou ultrazvuku zavede embryo do dělohy. Po transferu pacientka leží 15 minut v klidu na lehátku, a poté odchází domů.

Proč zavádíme vždy jen jedno embryo

Sledováním našich dlouhodobých statistik jsme zjistili, že úspěšnost nezvyšuje počet embryí zavedených najednou, ale počet transferů. Záleží na kvalitě embrya a děložní sliznice. Ale to, zda se zavede jedno nebo dvě embrya, nemá na výsledek zásadní vliv. Šance na těhotenství roste při více transferech, kdy se zavádí vždy jedno kvalitní embryo.

Graf: Porovnáním výsledků z transferů jednoho nebo dvou embryí v letech 2006-2009 bylo prokázáno, že po zavedení dvou embryí roste šance na těhotenství asi o 2 %. Zato vícečetných těhotenství bylo po zavedení dvou embryí více než 50 %. Pokud se však dvě embrya rozdělí do dvou transferů, roste šance na těhotenství asi o 20 %.
• 1xET 1 embryo = Zavedení 1 embrya v 1 cyklu
• 1xET 2 embrya = Zavedení 2 embryí najednou v 1 cyklu
• 2xET 1 embryo = Dva transfery ve dvou cyklech, vždy zavedeno jedno embryo

Graf: Výsledky shrnuté v grafu ukazují, že se zavedením SET (transfer jednoho embrya) nedošlo k poklesu procentuální úspěšnosti cyklů. Procenta klinických těhotenství se lineárně zvyšovala a dlouhodobě neklesla pod 50 %. Klinická gravidita (ASP+) v cyklech AR vzrostla od roku 2009 o 23 procentních bodů, přestože počet DET (transfer dvou embryí) byl v tomto období redukován z 63 % (2009) na 1 % (2013). Ze zjištěných závěrů vyplývá, že úspěšnost cyklů AR nezávisí na počtu transferovaných embryí, ale je odrazem kvality kultivace a samotného embrya.
• SET = zavedení 1 embrya (single embryo transfer)
• DET = zavedení 2 embryí (double embryo transfer)
• ASP+ = přítomnost akce srdeční plodu (klinické těhotenství se srdeční akcí)

Jak na sebe embrya vzájemně působí
Panuje mýtus, že embrya na sebe vzájemně pozitivně působí, pokud se jich najednou zavede více. Ale je to přesně naopak. Méně kvalitní, rozpadající se embryo může poškodit druhé, zdravé embryo. V dřívějších letech jsme při transferu dvou embryí zaznamenali zvýšené procento potratů.

Riziko vícečetných těhotenství
Při transferu více než jednoho embrya je vysoká pravděpodobnost vícečetného těhotenství. Taková těhotenství jsou často riziková a ohrožují jak matku, tak děti. Přirozeně se vícečetná těhotenství vyskytují u 0,2 % české populace. Teoreticky je možné, že by pacientka po transferu 2 embryí mohla čekat i čtyřčata.

Úhrada cyklů pojišťovnami
Podle současné legislativy transfer více než jednoho embrya v prvních dvou cyklech IVF znamená ztrátu případného 4. IVF cyklu hrazeného zdravotní pojišťovnou.

Úspěšnost
Každé embryo zavedené ve stádiu blastocysty má u nás asi 50% šanci, že z něj vznikne těhotenství. Pokud je takové embryo vyšetřeno technikami PGS a nebyla u něj nalezena genetická chyba, pak roste šance asi o 20 %. Zavedením více embryí najednou, šance na těhotenství nevzroste, pouze zvýšíme riziko vícečetného těhotenství.

V průměru získáváme v jednom cyklu 3 kvalitní embrya. Po 3 transferech 3 kvalitních embryí by se měla (kumulativní) úspěšnost blížit 100 %.

Výsledky za rok 2015

Neexistuje žádný logický argument, proč zavádět více embryí
Našim cílem je spokojená a těhotná pacientka, která nebude podstupovat nepotřebné procedury a s tím spojený stres a obrovské emoční vypětí. Nechceme, abyste zbytečně podstupovali více IVF cyklů, než nezbytně potřebujete, zažívali další zbytečná zklamání a přišli o příspěvek pojišťovny na případný 4. IVF cyklus v řádech desetitisíc korun.

Dozvěděli byste se rádi víc? Objednejte se na bezplatnou konzultaci.
Volejte na 549 523 258, mailujte na koordinatorka@sanatoriumhelios.cz, nebo použijte kontaktní formulář na této stránce. Těšíme se na vás.

KONTAKTUJTE NÁS