Preimplantační genetická diagnostika a screening

PGD je metoda umožňující genetickým vyšetřením buněk odebraných z vyvíjejícího se embrya odhalit některé genetické abnormality budoucího plodu. Po tomto vyšetření lze k transferu do dělohy vybrat pouze embrya bez genetické zátěže.

Jedná se o metodu časné prenatální diagnostiky, která je vázána na techniky umělého oplodnění. Za účelem minimalizace chyby genetického vyšetření je třeba k oplozování vajíček použít metody intracytoplazmatické injekce spermie (ICSI). Buňky pro genetické vyšetření jsou odebírány z embrya z blastocysty (5ti nebo 6ti denní) – tzv. trofectodermu.. Embryo se tímto zákrokem nepoškodí, protože každá buňka v tomto stadiu je schopna samostatného vývoje v celého jedince. Před provedením PGD doporučujeme prekoncepční genetické vyšetření, které stanoví indikaci k jeho provedení.

Indikací k preimplantační diagnostice nejčastějších genetických abnormalit embryí jsou:
1. Vrozená chromozomální aberace u některého z rodičů.
2. Prokázaná mutace v rodině

Využitím metod PGD umožní výběr embrya bez konkrétního genetického problému, který se vyskytuje v dané rodině.

Vyšetření PGD jsou v současné době v Sanatoriu Helios hrazena již čtyřmi zdravotními pojišťovnami – Všeobecnou zdravotní pojišťovnou (111), Vojenskou zdravotní pojišťovnou (201), Oborovou zdravotní pojišťovnou (207) a Českou průmyslovou zdravotní pojišťovnou (205).

KONTAKTUJTE NÁS